Pierwszy motocykl od Zagato – MV Agusta F4Z

Pierwszy motocykl od Zagato – MV Agusta F4Z

Firma Zagato od zawsze była kojarzona z samochodami. Rok 2016 będzie jednak dla niej przełomowy - światło dzienne ujrzał bowiem pierwszy motocykl sygnowany logiem włoskiego producenta.

Zagato to powstała w 1919 roku firma, która zajmuje się produkcją koncepcyjnych nadwozi do znanych modeli samochodów. Często ich dzieła powstają tylko w jednym egzemplarzy, jak było choćby w przypadku ich własnego pomysłu na BMW Z4 (w wersji coupe oraz roadster), który został zaprezentowany w 2012 roku. Na przestrzeni lat włoskie studio stworzyło wiele interesujących projektów, jak choćby powstały na 95. urodziny firmy Lamborghini 5-95 (bazą był model Gallardo LP570-4 Superleggera, powstały jedynie dwa egzemplarze), Aston Martin V12 Zagato czy też Alfa Romeo SZ.

Teraz do niezwykle bogatego portfolio marki trafił pierwszy w historii motocykl. Jako bazę do jego stworzenia wykorzystano jednoślad MV Agusta F4, który w swojej oryginalnej wersji posiada silnik o pojemności 1 litra i mocy 200 koni mechanicznych mocy oraz potrafi się rozpędzić do ponad 300 kilometrów na godzinę. Z oczywistych względów nie polecamy tego sprzętu początkującym adeptom jazdy jednośladem... Motocykl, podobnie jak wiele innych dzieł Zagato, powstanie tylko w jednym egzemplarzu, który został zamówiony przez „japońskiego przedsiębiorcę, kolekcjonera samochodów Zagato, a przy tym miłośnika włoskich motocykli”, jak dowiadujemy się z oświadczenia firmy.

 

Firma do przebudowania motocykla po swojemu użyła, jak sama twierdzi, „szlachetnych materiałów”, czyli włókna węglowego i aluminium. Przerobiony został między innymi kolektor dolotowy, zbiornik paliwa oraz układ wydechowy. Galerię zdjęć MV Agusta F4Z możecie zobaczyć powyżej, tak natomiast wygląda oryginalny motocykl:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska