Alpine A110: idealne auto dla playboya

Alpine A110: idealne auto dla playboya

Alpine A110 możesz jeździć na co dzień, weekend spędzając na torze. Takie samochody playboye kochają na zabój.

W 1955 roku Jean Rédéle we francuskiej miejscowości Dieppe zaczął sprzedawać samochody własnej konstrukcji budowane w oparciu o podzespoły Renault (której to firmy był, nawiasem mówiąc, dealerem). To nie była garażowa produkcja, bo Alpine szybko zdobyły sławę aut szybkich, wręcz idealnych do sportu.

Do największych osiągnięć marki należą zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata (dwukrotne zwycięstwo w słynnym Monte Carlo i tytuł mistrza świata konstruktorów w roku 1973) oraz w wyścigu 24H Le Mans. Po latach koncern Renault, który kupił niegdyś tę markę, wskrzesił legendę. A110 to sportowy samochód o aluminiowej konstrukcji, w którym – przede wszystkim dla zmniejszenia masy, ale też podwyższenia sztywności – niektóre elementy sklejono lub znitowano.

Mała masa, duża moc

Samochód ma zawieszenie dwuwahaczowe (podnosi komfort jazdy i zapewnia doskonałe trzymanie się drogi) oraz centralnie umieszczony silnik. Waży zaledwie 1080 kg (wraz z płynami), zaś rozkład masy przód–tył jest w proporcjach 44:56, co nadaje Alpine sportowego charakteru. Silnik (4-cylindrowy, z turbodoładowaniem, 252 KM, generujący 320 Nm już od 2 tys. obr./min) nie tylko brzmi niesamowicie, ale też gwarantuje wyjątkowe osiągi.

Alpine A110 ma napęd na tylne koła, 7-stopniową skrzynię biegów Getrag z podwójnym mokrym sprzęgłem, o specjalnie dobranym zestopniowaniu. Dzięki doskonałemu współczynnikowi mocy do masy (1 KM/4,37 kg) A110 rozpędza się do setki w zaledwie 4,5 s. Kierowca może użyć jednego z trzech trybów jazdy: Normal, Sport i Track, auto dostosowuje się dzięki temu lepiej do stylu jazdy i wymagań kierowcy. Warto też wspomnieć o dopracowanej aerodynamice (A110 nie musi mieć spoilera, który psułby sylwetkę) czy nagłośnieniu Focal. Naszym zdaniem silnik Alpine tak pięknie brzmi, że audio i tak się nie przyda...

Na co dzień lub na tor

Dwa bagażniki, piękne wykończenie wnętrza, świetny dźwięk silnika – wszystko to sprawia, że Alpine może być na co dzień. Z mocy, lekkości i zwinności tego auta skorzystacie również na torze.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska