Takie kampera jeszcze nie było: Nissan x Opus

2019-02-22
Takie kampera jeszcze nie było: Nissan x Opus

Nissan i Opus Campers zbudowały inteligentnego koncepcyjnego kampera wyposażonego w zasilanie oparte na akumulatorach wycofanych z eksploatacji w samochodach elektrycznych Nissana. Owocem tego projektu jest pojazd pozwalający na tygodniową wyprawę do miejsc znajdujących się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej.

W koncepcyjnym Nissanie x Opus zastosowano zaprezentowany niedawno przenośny, wielofunkcyjny i odporny na czynniki pogodowe moduł zasilania, wykorzystujący technologię akumulatorową z samochodów elektrycznych Nissana do zapewnienia wygodnego, bezemisyjnego i cichego źródła energii na kempingu. Moduł Roam o mocy 1 kW i pojemności 700 Wh jest zbudowany z ogniw litowo-jonowych odzyskanych z elektrycznych Nissanów pierwszej generacji.

Zapewnia energię zasilającą obwody 230 V i 12 V (poprzez doładowanie pokładowego 12 woltowego akumulatora rekreacyjnego). Wraz z panelem słonecznym pozwala to nawet na 7 dniowe obozowanie bez dostępu do zewnętrznego źródła prądu.

Użytkownicy pojazdu mogą w pełni korzystać z łączności i domowych wygód, ciesząc się swobodą podróży w teren odległy od cywilizacji. Unikatową funkcją modułu jest możliwość jego wymontowania z kampera i doładowania poza miejscem obozowania ze standardowego gniazdka 230 V lub za pomocą panelu słonecznego.

W innowacyjnym Air Opus, zaprezentowanym w 2017 roku, zastosowano pneumatyczny stelaż, dzięki czemu rozłożenie kampera – z wykorzystaniem pokładowego kompresora – zajmuje zaledwie około 90 sekund. Lekka i kompaktowa konstrukcja sprawia, że jest idealnym towarzyszem obozowania w terenie, z dala od sieci elektroenergetycznej.

Nissan x Opus jest wyposażony w kuchenkę, strefę wypoczynkowo-jadalną oraz miejsca do spania nawet dla 6 osób. Bogate wyposażenie kampera obejmuje także łącze internetowe, wiec entuzjaści technologii wyprawiający się w teren nie muszą rezygnować z kontaktu ze światem.

Gniazdo 230 V w Nissanie x Opus służy do zasilania sprzętu gospodarstwa domowego; smartfony i inne urządzenia można doładować przez USB; wnętrze jest oświetlone lampami LED, a mobilny hotspot Wi-Fi może obsługiwać do 10 urządzeń. Wieczorem można rozwinąć ekran i oglądać filmy z cyfrowego projektora.

Cały dzień w plenerze wzmaga apetyt. Produkty żywnościowe przechowywane w lodówce można podgrzać w przenośnej kuchence mikrofalowej zasilanej z gniazdka 230 V lub na dwupalnikowej kuchence gazowej.

Nissan x Opus ma koła ze stopu metali lekkich wyposażonych w terenowe opony, a w zewnętrznych uchwytach na nadwoziu jest miejsce na dwa rowery, a nawet kajak.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska