Bugatti La Voiture Norie: najdroższe nowe auto w historii

2019-03-06
Bugatti La Voiture Norie: najdroższe nowe auto w historii

Bugatti pokazało hipersamochód, który powstał tylko w jednym egzemplarzu i kosztuje tyle, że można by za te pieniądze utrzymać całkiem spore miasteczko.

Zanim przeczytacie cenę, weźcie kilka głębokich oddechów. Bugatti La Voiture Norie wyceniono na oszałamiające 16,5 miliona euro, co daje niemal 71 milionów złotych. Słownie: siedemdziesiąt jeden milionów złotych (w tę cenę wliczone są podatki).

Nawet gdybyście dysponowali taką gotówką na już, to i tak nie moglibyście stać się właścicielami jedynego egzemplarza tego auta, bo tak się składa, że już dawno został on sprzedany. Nieoficjalnie mówi się, że jego posiadaczem stał się niejaki Ferdynand Piech, były szef koncernu Volkswagen, prywatnie koneser i kolekcjoner aut. Jednak mniejsza o właściciela, bo zapewne to nie jest jedyna rzecz, jaka interesuje was w przypadku tego samochodu.

La Voiture Norie (z francuskiego: „czarny samochód”) został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie z okazji 110-lecia istnienia marki Bugatti. Design jedynego egzemplarza auta oparto na modelu Type 57 Atlantic – klasycznym samochodzie zbudowanym jeszcze przed II wojną światową jedynie w czterech egzemplarzach. Jedna z nich, należąca niegdyś do syna założyciela marki Jeana Bugattiego, zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach i do dziś jej nie odnaleziono. La Voiture Norie jest motoryzacyjnym hołdem dla tego klasycznego wozu.

I to już po części wyjaśnia, dlaczego ta fura jest tak droga. Ale nie w pełni. Bo cenę auta podbija dodatkowo fakt, że każdy jego element został wykonany ręcznie przez inżynierów Bugatti, na czele z 1500-konnym silnikiem w układzie W16 i sześcioma rurami wydechowymi. Dlatego przyjrzyjcie się dobrze temu cacku, bo na żywo prędzej zobaczycie brytyjską królową.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska