Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu - o czym warto pamiętać?

2019-04-01
Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu - o czym warto pamiętać?

Sprzedajesz auto? Wiesz, że musisz przekazać nowemu właścicielowi OC. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć i za co grożą wysokie kary finansowe? Sprawdź - nie warto ryzykować.

Zgodnie z ustawą w momencie sprzedaży samochodu przekazujemy również ubezpieczenie OC samochodu. Sprawa wydaje się prosta lecz często - niestety - musimy sporo wiedzieć, żeby uniknąć dodatkowych opłat.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC - nie zapomnij sprawdzić w bazie, bo słono zapłacisz

Jeśli kupiłeś właśnie auto i dostałeś dokument, potwierdzający opłacone OC, to nie masz się czym martwić. Co jednak, jeśli właściciel nie przekazał tego dokumentu lub wykupił polisę, której nie opłacił?

Ubezpieczenie OC samochodu możesz sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wszystkie zakłady ubezpieczeniowe, prowadzące działalność na terenie Polski, są obowiązkowo członkami tego funduszu. Jeśli więc pojazd nie widnieje w tej bazie, z pewnością nie jest ubezpieczony. Ubezpieczenie OC po kupnie samochodu używanego jest zawsze momentem obarczonym wyższym ryzykiem, który wiąże się z dopilnowaniem pełnej dokumentacji.

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC - co może kupujący auto?

Nowy właściciel pojazdu ma dwie możliwości: może wypowiedzieć aktualną polisę i zakupić nową lub pozostać przy dotychczasowej. Prześledźmy zatem oba warianty.

Wypowiedzenie umowy towarzystwu ubezpieczeniowemu

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC to podstawowa rozterka nowego właściciela. Jak zatem skutecznie wypowiedzieć polisę? Najlepiej zrobić to zaraz po zakupie auta, ponieważ ubezpieczyciel przeliczy składkę opłaconą dotyczczasowo. Dlaczego? Kierowcy przysługują różnego rodzaju zniżki, związane na przykład z bezwypadkową jazdą czy czasem posiadania prawa jazdy. Może okazać się, że poprzedni właściciel zapłacił niższą składkę OC i konieczne będą dodatkowe opłaty. Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę to pamiętaj, że musisz wypowiedzieć ją na piśmie i wysłać do ubezpieczyciela.

Dotychczasowe ubezpieczenie OC

Jeśli zdecydujesz się na pozostanie u ubezpieczyciela, u którego obecnie wykupione jest OC, musisz pamiętać, że możliwe jest przeliczenie składek ubezpieczenia komunikacyjnego. Oznacza to, że nawet jeśli polisa była opłacona z góry za cały rok, to trzeba będzie dopłacić do składki. Powinni o tym pamiętać szczególnie młodzi kierowcy, ponieważ to najczęściej oni skuszeni wykupioną do końca roku polisą muszą dopłacać do składek, ze względu na niewielkie doświadczenie za kierownicą.

Ubezpieczenie OC po kupnie samochodu używanego wiąże się z jeszcze jednym ryzykiem finansowym, mianowicie płatnością polisy w ratach. Załóżmy, że zakupione auto posiada polisę OC, a ubezpieczyciel zgłasza się już do nowego właściciela po kolejną spłatę raty. Jeśli sprzedałeś auto i nie poinformowałeś swojego towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie, to zapłacisz za kolejne raty solidarnie z nowym właścicielem auta. Warto o tym pamiętać, aby nie narażać siebie na dodatkowe koszty i płacenie ubezpieczenia za samochód, nie będący już naszą własnością.

Co zrobić, jeśli kupiony samochód był bez polisy choćby tylko jeden dzień?

Jeśli chcesz uniknąć wysokiej kary pieniężnej i to nawet 4 500 złotych za samochód osobowy i  6 750 złotych za samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy, koniecznie wykup ubezpieczenie w dniu zakupu samochodu. To jedyny sposób na uniknięcie kary finansowej za niedopełnienie tego obowiązku.

Zwrot za niewykorzystane OC

Jeżeli nowy właściciel pojazdu wypowiada dotychczasową umowę OC, to towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca niewykorzystaną część polisy sprzedającemu. Jest to jednak decyzja, którą może podjąć wyłącznie nabywca. Może on zarówno zdecydować się na korzystanie z OC sprzedawcy, szczególnie jeśli przysługujące zniżki zostaną wycenione przez ubezpieczyciela w podobnej kwocie, jak i zrezygnować i wypowiedzieć umowę OC.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego

Pamiętaj, że należy niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta, jeśli nie chcemy narazić się na możliwe podwyższenie kolejnych składek OC. Jeżeli nie zgłosimy tego faktu, kolejny właściciel auta powodując szkody i wypadki, będzie poruszał się “na nasze konto” według firm ubezpieczających. Wyjaśnienie takiej sytuacji trwa, a w międzyczasie składki na kolejnym pojeździe znacząco mogą wzrosnąć.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska