Peugeot zaprezentował pierwszy składany rower elektryczny

Peugeot zaprezentował pierwszy składany rower elektryczny

Podczas paryskiego Moto Show firma Peugeot oprócz nowego modelu 5008 zaprezentowała także swój pierwszy, składany rower elektryczny.

Podobnie jak wielu innych francuskich producentów samochodów, Peugeot robił rowery zanim jeszcze zajął się autami. W 2009 roku firma rozpoczęła produkcję rowerów elektrycznych, a teraz do gamy dołączył nowy model oznaczony jako eF01, który jednocześnie jest pierwszym składanym oferowanym przez Peugeota.

Energia pochodzi z baterii litowo-jonowej, która wystarcza na przejechanie około 30 kilometrów oraz rozpędzenie się do prędkości 20 km/h. Peugeot twierdzi, że potrzeba zaledwie 10 sekund na składające się z trzech kroków rozłożenie roweru. eF01 waży około 17 kilogramów i posiada uchwyt, który ułatwia jego przenoszenie, a także system, który zapamiętuje wysokość siodełka.

 

Rower został zaprezentowany razem z nowym SUV-em Peugeota – modelem 5008. Po złożeniu rower może być ładowany w stacji dokującej, znajdującej się w bagażniku samochodu oraz w każdym samochodzie z 12-woltowym gniazdem. Ładowanie baterii trwa około dwóch godzin, a jego stan można sprawdzić dzięki aplikacji na smartfona, która łączy się z rowerem poprzez bluetooth.

Peugeot ma długoletnie doświadczenie w produkcji składanych rowerów. Ich historia rozpoczęła się w 1892 roku, kiedy firma podpisała kontrakt z francuską armią. W latach 70. stworzyli model, który zyskał dużą popularność i stał się ikoną designu.

 

Zapowiedziany model eF01 trafi do sprzedaży w 2017 roku, jego cena nie jest jeszcze znana.

 

foto: materiały prasowe

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska