Ostatnia szansa na Lancera Evo. Zanim zniknie...

Ostatnia szansa na Lancera Evo. Zanim zniknie...

To koniec pewnej pięknej epoki w motoryzacji. Mitsubishi Lancer Evolution odjeżdża w przeszłość. Zanim to się jednak stanie, można kupić ostatni egzemplarz kultowego samochodu. Aukcja odbywa się na amerykańskim eBay'u.

Nadużywamy słowa „kultowy” określając tym mianem rzeczy, które na to nie zasługują. Tym razem jednak jest inaczej: Lancer Evolution to prawdziwa ikona, jeden z pierwszych samochodów rajdowych dostępnych dla „cywili”. Każda kolejna generacja budziła wielkie emocje, a było ich aż 10.

 

Pierwszy Mitsubishi Lancer Evolution powstał w 1992 roku. Samochód stanowił bazę dla rajdówki, z którą Mitsubishi walczyło na najsłynniejszych trasach świata. Powstało zaledwie 5000 egzemplarzy tego modelu. „Evo-jedynka” była napędzana silnikiem 2.0 litra o mocy 250 KM.

 

Kolejne ewolucje były popisem japońskich mechaników. Z generacji na generację poprawiano motor, dokładano mocy, sprawiano, by był on trwalszy. Bardzo szybko Lancer Evo zaczął toczyć bój z rywalem, który okazał się nim już na zawsze: Subaru Imprezą WRX Sti.

 

Kolejne generacje miały 260, 270 i 280 KM. Dopiero od generacji VII Mitsubishi zaczęło oferować auto w wersji bazowej, a także firmowo podrasowanej. W salonie można było zażyczyć sobie więcej koni mechanicznych, nawet do 400. To i tak było później zmieniane przez mechaników i tunerów, podrasowanych kilkusetkonnych wersji Lancera Evo jest naprawdę mnóstwo.

 

W samochodzie triumfy w World Rally Championship święcił Tommi Makinen, który w Lancerze sięgał po tytuły mistrza świata.

 

Ostatnia generacja auta nosi oznacznie Evo X. 1600 samochodów nazwanych Final Edition zostało przeznaczonych na rynek amerykański. Wszystkie miały pamiątkowe tabliczki. Ostatnie auto – właśnie numer 1600 – jest licytowane. Pieniądze pójdą na cel charytatywny, dla organizacji Feeding America in Riverside and San Bernardino.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska