Najbardziej szalony motocykl świata

Najbardziej szalony motocykl świata

Ten projekt wydawał się motoryzacyjnym żartem grupki pasjonatów. A jednak powstał, jeździ i wygląda tak, że naprawdę trzeba mieć cojones, żeby go dosiąść. Poznajcie Lazareth'a LM847 z silnikiem V8 od Maserati.

Wszystko zaczęło się od salonu motoryzacyjnego w Genewie. To tam pokazano po raz pierwszy szalony projekt, którym chciano wybadać zainteresowanie mediów. Efekt udało się uzyskać, motocykl przyciągnął więcej uwagi niż niektóre samochody.

 

Wówczas wydawało się, że takie monstrum to raczej demonstracja możliwości mechaników z Francji, a nie prawdziwa maszyna do przemieszczania się. Wideo udowadnia, że jest inaczej. Na to można wsiąść i można tym jeździć.

 

 

Czym jest ten motocykl w rzeczywistości? To hybryda jednośladu i samochodu. Ma dwa koła z przodu i dwa z tyłu, złączone. Jednak dosiada się go, jak zwykły motocykl. Podobne rozwiązania nie są rzadkością, w swoich skuterach stosuje je od lat na przykład BMW.

 

To co w tej maszynie – poza wyglądem – jest najbardziej fascynujące, to silnik. Do pojazdu przeszczepiono ośmiocylindrową jednostkę z Maserati. To oznacza nie tylko fenomenalne brzmienie, ale przekłada się bezpośrednio na osiągi. Motor dostarcza 470 koni mechanicznych mocy. Nie podano przyspieszenia, ani prędkości maksymalnej, ale można się spodziewać, że przynajmniej na papierze są one imponujące.

 

Waga jednośladu (w rzeczywistości dwuśladu) to 400 kg. Bez podwójnych kół Lazareth nie miałby szans pojechać. Problematyczne jest także chłodzenie motoru V8. W przeciwieństwie do innych motocykli jest on odkryty, kierowca niemal go dotyka. Nie sądzimy, by było to dla niego komfortowe. Wreszcie przeniesienie napędu: użyto bezstopniowej skrzyni biegów, która fanom jazdy na motocyklu odbiera wiele radości. No ale – jak przekonują konstruktorzy – inaczej się nie dało.

 

Na koniec pytanie: czy Lazareth LM 847 powstanie w jednym egzemplarzu? Jeśli znajdą się klienci, zapewne nie. Tym bardziej, że takie motocykle już wcześniej powstawały. W Stanach Zjednoczonych m.in. na bazie motorów przeszczepionych z Cadillaca, czy Corvetty.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska