Chiron bez ogranicznika prędkości: dla najbogatszych

2016-09-20
Chiron bez ogranicznika prędkości: dla najbogatszych

Nie Ferrari, ani nie Lamborghini, ale Bugatti jest najszybszym seryjnym samochodem świata. Nowy model nazywa się Chiron i egzemplarz po egzemplarzu zyskuje klientów, mimo astronomicznej kwoty, jaką trzeba za niego zapłacić. Co zaskakujące, auto ma elektroniczny kaganiec prędkości. Można go jednak dezaktywować.

Chiron został pokazany na tegorocznych targach w Genewie (wiosną 2016 roku). Francuska marka, reaktywowana po latach przez koncern Volkswagena, zdobyła rynek modelem Veyron. Prędkość maksymalna superauta oscylowała wokół 415 km/h. 16-cylindrowe monstrum wyprzedało się całkowicie, a prezenterzy „Top Gear” uznali je za najlepsze auto XX wieku.

 

Następca – Chiron – jest jeszcze szybszy. Oficjalna wartość to 420 km/h. Elektroniczny kaganiec wprowadzono ze względów bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że nabywcy samochodu nie przepadają, gdy ktoś mówi im, co jest dla nich bezpieczne, a co nie. Wolą o tym sami decydować.

 

Wygląda na to, że konstruktorzy samochodu wyjdą im naprzeciw. Willi Netuschil, szef inżynierów Bugatti, powiedział, że auto może poruszać się z wyższymi prędkościami. Top według niego to 458 km/h.

 

Skoro tak, to czy bogaci klienci mogą spodziewać się zdjęcia blokady? Bugatti zapowiedziało, że wszystko na to wskazuje. Właściciele będą musieli jednak wziąć pod uwagę, że przy wyższych prędkościach nie ma gwarancji, czy wytrzymają opony. Właśnie dlatego zastosowano ogranicznik do 420 km/h.

 

Nieoficjalnie mówi się, że limit prędkości Chirona jest jeszcze wyższy. Na razie jednak nikt nie testował auta jadąc szybciej, a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo.

 

Zastanawiamy się, ile koni mechanicznych, jaką moc i jaką prędkość maksymalną będzie miał następca tego superauta. Czyżby granica 500 km/h w seryjnym aucie miała zostać pokonana?

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska