Był łagodny, czas na agresję: Ateca X-Perience

2016-09-23
Był łagodny, czas na agresję: Ateca X-Perience

Seat Ateca to długo oczekiwany SUV Hiszpanów, który dopiero co wszedł na rynek. Choć podoba się, według wielu z wyglądu jest łagodny, jak baranek. Zbyt łagodny, dlatego Seat przygotował wersję ostrzejszą, nazywa się Ateca X-Perience.

Seat Ateca X-Perience to specjalna wersja SUV-a opracowana specjalnie z myślą o nadchodzącym salonie samochodowym w Paryżu. Hiszpanie nie wykluczają jednak, że jeśli spodoba się widzom, powstanie naprawdę, jako jedna z wersji, bardziej dzielnych w terenie.

 

 

To może się udać, bo Ateca X-Perience naprawdę wygląda dobrze, zdecydowanie zadziorniej od seryjnego modelu, który jest po prostu podwyższonym Leonem. X-Perience ma zielony, "wojskowy" lakier, odporny na zarysowania. Na nadkola założono specjalne osłony, sugerując że samochód jest idealnym pojazdem do wyruszania na wycieczki w teren. Tych nakładek jest zresztą więcej, znajdują się także na progach i zderzakach. 

 

Koła w nowym pojeździe są większe - 18-calowe. Obute zostały w terenowe opony. Wzór felg również został zaprojektowany od nowa, są one niedostępne w wersji standardowej. Ateca X-Perience ma zwiększony prześwit, ale szczegóły techniczne zostaną dopiero ujawnione (w Paryżu). We wnętrzu dokonano zabiegów stylistycznych, by pasowało ono do tego, co widzimy z zewnątrz. Tapicerka, przeszycia i kierownica oraz kolorystyka są "terenowe", zdecydowanie bardziej męskie.

 

Do napędu auta wykorzystano topową wersję silnikową z seryjnej Ateki, czyli 2-litrowego diesla o mocy 190 KM. Napęd na wszystkie koła to oczywisty wybór, w przeciwieństwie do rynkowego auta, który można zamówić także z przeniesieniem na przednią oś. Przekładnia jest automatyczna, dwusprzęgłowa, DSG.


Ateca X-Perience mogłaby stać się wersją produkcyjną. Ten SUV wydaje się być bardziej godnym zaufania od wersji dostępnej w salonach, z silnikiem o pojemności 1 litra i napędem WD. Za kilka miesięcy okaże się, jaką decyzję podjęli Hiszpanie (a konkretnie Niemcy z Volkswagena, do którego należy Seat).

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska