Autonomiczny motocykl od BMW

Autonomiczny motocykl od BMW

Wielu producentów pojazdów ma spójną wizję jeśli chodzi o poruszanie się w przyszłości – za kilkanaście lat będziemy się przemieszczać za pomocą autonomicznych pojazdów.

Wiemy już o planach dotyczących wprowadzenia na rynek autonomicznych ciężarówek, samochodów, a nawet powietrznych taksówek. Teraz dowiadujemy się, że pojazd najsilniej kojarzący się z poczuciem wolności, czyli motocykl, również ma otrzymać system, dzięki któremu będzie w stanie jeździć bez jakiejkolwiek interwencji swojego pasażera – bo w takim przypadku chyba już nie ma sensu nazywać go kierowcą.

 

Firma BMW prezentując koncept o nazwie BMW Motorrad Concept Z poszerza granicę możliwości motocykla. Oprócz niezwykle futurystycznego i kojarzącego się z twórczością autorów z gatunku science-fiction wyglądu, projekt stworzony przez Anję Didrichsons proponuje także nowatorskie rozwiązanie, jeśli chodzi chodzi o sam sposób poruszania się jednośladem.

 

 

Z racji tego, że motocykl ma być odpowiedzialny za przyśpieszanie, hamowanie i wykonywanie wszystkich innych manewrów nie wymaga się od kierowcy, aby siedział na nim tak, jak na wszystkich innych jednośladach. Koncept zakłada, że podróżujący będzie mógł wygodnie się… położyć i skupić na chociażby przeglądaniu zawartości swojego smartfona, a automat zadba o bezpieczny transport z jednego punktu do drugiego.

 

 

Pomysł wydaje się być szalony i w pierwszej chwili niemożliwy do zrealizowania – trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógłby leżeć i relaksować się w najlepsze, podczas gdy motocykl sam by się prowadził. Z drugiej zaś strony, jeszcze kilkanaście lat tamu mało kto sobie wyobrażał, że samoprowadzące się samochody trafią do seryjnej produkcji i będą w stanie przejechać kilkaset kilometrów bez ingerencji człowieka.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska