Najszybszy rower świata – Aerovelo Eta

Najszybszy rower świata – Aerovelo Eta

Kandyjska firma Aerovelo, skupiająca się na pojazdach napędzanych siłą ludzkich mięśni, skonstruowała rower, którym śmiało można by poruszać się po autostradzie. I to niekoniecznie prawym pasem.

Podobno podróżowanie rowerem do pracy jest szybsze i efektywniejsze niż jazda samochodem – nie dość, że nie musimy stać w korkach, to jeszcze zamiast wydawać pieniądze na paliwo spalamy tłuszcz. W przypadku pojazdu skonstruowanego przez firmę Aerovelo o nazwie Eta to przekonanie rzeczywiście ma sens – nawet jeśli mówimy o dojeżdżaniu do firmy znajdującej się w innym mieście.

 

Rekord został pobity podczas imprezy World Human Powered Speed Challenge, która odbyła się w Battle Mountain w stanie Nevada. Kierującemu wyjątkowym pojazdem Toddowi Reichertowi (który jest jednocześnie jednym z założycieli Aerovelo) udało się rozpędzić do imponującej prędkości ponad 144 kilometrów na godzinę! Rekord został poprawiony o niecałe 5 km/h – poprzedni należał do tego samego pojazdu

 

 

Jazda Aerovelo Etą z pewnością nie należy do najwygodniejszych, ale taka pozycja kierowcy jest niezbędna do uzyskania dużych prędkości. Pojazd ma niski środek ciężkości, niezwykle cienkie opony oraz karoserię, dzięki której uzyskano możliwie najlepszą aerodynamikę oraz najmniejsze opory toczenia. Większość elementów pojazdu zostało wykonanych z włókna węglowego, aby wyjątkowy rower był jak najlżejszy, a jego koła obracają się trzykrotnie szybciej, niż w tradycyjnym jednośladzie.

 

 

Tak o rekordowym osiągnięciu wypowiedział się kierowca, Todd Reichert:

 

„Jazda czymś tak wydajnym jest niesamowitym uczuciem. Tnie powietrze z tak niewielkim oporem, że zanim się zorientujesz pędzisz z prędkością autostradową i to tylko dzięki pracy swoich własnych mięśni”.

 

Niedawno informowaliśmy o podobnych, rekordowych dokonaniach – największej prędkości uzyskanej na… sankach, a także o najszybszym skaterze świata.

 

foto: Aerovelo

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska