Nowy Volkswagen: elektryczny, mocny i... ładny!

2016-09-29
Nowy Volkswagen: elektryczny, mocny i... ładny!

Borykający się z kłopotami wynikającymi z Dieselgate Volkswagen nie składa broni. Na najbliższym salonie w Paryżu pokaże swój nowy samochód elektryczny. Zdjęcia wyciekły do mediów już teraz, można spodziewać się, że tak właśnie za kilka lat będą wyglądały auta niemieckiej marki, w tym poczciwy Golf.

I.D. jest autem koncepcyjnym, ale sposób zaprojektowania zdradza, w którą stronę pójdzie design koncernu. Auto zbudowane zostało na platformie MEB (Modular Electric Drive), która jest bazą dla większości zasilanych prądem samochodów Volkswagena. Można się spodziewać, że do 2020 roku poznamy jeszcze wiele innych aut, z której platforma korzysta.

 

 

Szczegóły techniczne, w tym pojemność baterii I.D. poznamy już za kilka dni. Na razie Volkswagen ujawnił tylko, że moc studyjnego pojazdu to 168 koni mechanicznych. Przyspieszenie do 100 km/h wynosi 8 sekund, a maksymalna prędkość 159 km/h. Najważniejsza w przypadku samochodów elektrycznych wartość to jednak zasięg. I.D. ma przejeżdżać od 400 do 600 km, w zależności od warunków, prędkości i stylu jazdy kierowcy.

 

No właśnie, czy kierowcy? I.D. nie jest autem autonomicznym, ale przygotowanym do jazdy samodzielnej, jeśli tylko dostępna stanie się odpowiednia technologia (w grę wchodzą jeszcze regulacje prawne). Już teraz wyposażony jest w zaawansowany system nawigacyjny, head-up display oraz masę czujników i radarów, które ułatwiają jazdę. Kierownicę można schować w desce rozdzielczej, po przyciśnięciu jednego klawisza.

 

Rozdział masy na przednią i tylną oś ma się jak 48:52. Baterie można naładować na stacji szybkiego ładowania w 30 minut (do 80 proc. ich pojemności).

 

Oczywiście Volkswagen zapewnia, że cała energia firmy skierowana jest na opracowywanie pojazdów elektrycznych, ale możemy być pewni, że jeszcze długie lata dominować będzie tradycyjna, spalinowa motoryzacja. Elementy wzornictwa nowego auta możemy więc wkrótce spotkać w autach takich jak Polo, Passat i Golf. To byłaby dobra wiadomość, bo I.D. wygląda naprawdę ciekawie.

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska