Fantastyczne auto Renault: niech je wyprodukują!

Fantastyczne auto Renault: niech je wyprodukują!

Francuzi potrafią narysować samochody. Ich koncepcyjne auta zachwycają rozmachem nie od dziś. Najnowszy studyjny pojazd od Renault – nazywa się Trezor – wpisuje się w tę tradycję. Niech tylko go wyprodukują, w większej liczbie egzemplarzy, a nie tylko pokazują...

Trezor to – bardzo po francusku – ostatni krzyk mody, a więc samochód elektryczny i autonomiczny (jeśli taka wola właściciela, bo można nim także jeździć tradycyjnie). Futurystyczna sylwetka zapiera dech w piersiach, choć takie rzeźby na kołach są przecież już produkowane (chociażby przez Pagani, Koenigsegga, czy McLarena).

 

 

Karoseria wykonana została z włókna węglowego. Auto jest opływowe, linie tną pojazd nie czyniąc go agresywnym, choć sportowego ducha widać na pierwszy rzut oka. Największe wrażenie robi szklany czerwony dach oraz rodzaj jego unoszenia: w całości w górę, jak w pojeździe z filmów science-fiction.

 

Choć Trezor ma przede wszystkim przyciągać wzrok, pod maską jest bardziej na poważnie. Jednostkę napędową Renault opracowało wraz z firmą, która dostarcza elektryczne silniki dla Formuły E. Stąd Trezor ma 350-konny silnik dysponujący 380 Nm momentu obrotowego. To zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w czasie krótszym niż 4 sekundy.

 

Wewnątrz znajdują się również dwie potężne baterie i system odzyskiwania energii podczas hamowania, także pożyczony z bolidów Formuły E. Koncepcyjny Trezor waży 1,6 tony.

 

Trezorem można jeździć samemu lub oddać mu prowadzenie, bo wyposażony jest w system autonomicznej jazdy. Kierownica chowa się w kokpicie, a na ekranach pokazywany jest rzeczywisty obraz z sytuacji na drodze. Renault przekonuje, że system pozwalający zdjąć z kierownicy ręce, ale także oderwać wzrok od trasy, pojawi się w samochodach seryjnych w 2020 roku.

 

Na koniec dwa słowa o światłach. Renault zastosowało technologię OLED i superwytrzymałe szkło Gorilla Glass, które znamy z iPhone'ów. Efekt, jak widać na zdjęciach, imponujący.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska