Motocykl dla hipstera. Bez prawka!

2016-09-29
Motocykl dla hipstera. Bez prawka!

Hipsterzy to subkultura, której członkowie sami sobie dyktują, co lubią. Ale są tacy, którzy chcą hipsterom podpowiedzieć, co dla nich dobre. Zaryzykowali Włosi z legendarnej firmy motocyklowej FB Mondial, którzy stworzyli jednoślad i nazwali go po prostu Hipster. Ma 125 cm3, więc w Polsce można nim będzie jeździć bez prawa jazdy kat. A (jedynie posiadając B).

FB Mondial to legenda. Litery FB oznaczają Fratelli Boselli, szlachecką rodzinę z Monerbio w północnych Włoszech, która zaczęła produkować ekskluzywne motocykle w 1948 roku. Wygrała 10 tytułów Grand Prix – pięć indywidualnych i 5 fabrycznych – dl;a jednośladów o pojemności 125 i 250 cm3, w latach 1949-57. Ale od półwiecza firma nie stworzyła nowego silnika. Mimo to przez wiele lat utrzymywała się na powierzchni, produkując jednoślady w krótkich serial. Jeszcze w 2002 stworzyła Piegę, napędzaną silnikami Hondy, raczej gratkę dla kolekcjonerów.

 

 

W 2014 spadkobierca braci Boselli – Pier Lugi – połączył siły firmy z Pelpi International i postanowił reanimować markę. Pierwszym motocyklem jest 125 cm3 jednoślad, który zostanie pokazany oficjalnie na targach Intermot w Kolonii. Hipster, bo taką dostał ryzykowną nazwę, zasilany jest jednocylindrowym motorem od Piaggio.

 

Ma 15 koni mechanicznych i 6-biegową skrzynię. Porusza się na 18-calowym kole przednim i 17-calowym tylnym. Waży 130 kg, a pojemność zbiornika paliwa wynosi 14 litrów.

 

Najważniejsze jest jednak wzornictwo. Tak jak kiedyś FB Mondial robiło motocykle dopieszczone do granic możliwości, gdzie liczył się każdy szczegół, tak i teraz Hipster jest dopracowany. Jednoślad wygląda na model retro, ale jest na wskroś nowoczesny. Podobać mogą się zwłaszcza zegary, lusterka i rury wydechowe. Mimo że niewielki, jego posiadacz na pewno zrobi ogromne wrażenie. Bez względu na to, czy ma brodę...

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska