Ponad 60 kilometrów na jednym kole!

Ponad 60 kilometrów na jednym kole!

Dougie Lampkin, dwunastokrotny mistrz świata w trialu motocyklowym, dokonał rzeczy niezwykłej – całą słynną trasę wyścigu na Wyspie Man przejechał motocyklem na… jednym kole!

Isle Of Man Tourist Trophy to jeden z najbardziej prestiżowych, widowiskowych i zarazem niebezpiecznych wyścigów motocyklowych na świecie. Na przestrzeni lat podczas wyścigu śmierć poniosło kilkudziesięciu motocyklistów. Rekord długiej na 60,67 kilometrów trasy wynosi niespełna 17 minut i został ustanowiony przez Michaela Dunlopa w 2016 roku.

 

Dougie Lampkin oczywiście nie miał ani szans, ani zamiaru, aby chociażby zbliżyć się do tego niesamowitego wyniku. Zamiast tego postanowił przejechać tę trasę w nieco inny sposób – środek transportu pozostał taki sam, ale zmienił się sposób podróżowania. Pokonanie ponad sześćdziesięciu kilometrów na tylnym kole motocykla zajęło mu niespełna dwie godziny, a oto fragmenty tego przejazdu:

 

 

Dwunastokrotny mistrz świata w trialu motocyklowym miał przed sobą naprawdę duże wyzwanie – musiał radzić sobie nie tylko z wiatrem, którego każdy podmuch mógł nagle zakończyć jego próbę, ale także ze zwykłym ruchem ulicznym, ponieważ ulice nie zostały zamknięte. Organizacja i szczegółowe planowanie całego przedsięwzięcia zajęły kilka miesięcy, a tak o jego trudach wypowiedział się sam Lampkin:

 

„Czuję przede wszystkim ogromną ulgę, żeby to wszystko zaplanować trzeba było siedmiu miesięcy, pogoda była koszmarna, na szczycie góry strasznie wiało”.

 

To nie pierwszy raz, kiedy komuś udało się przejechać całą trasę wyścigu na Wyspie Man na jednym kole. Podobno tego samego dokonał Dave Taylor w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, ale niestety nie ma na to żadnego dowodu. W przypadku Dougiego Lampkina już nikt nie ma takich wątpliwości.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska