Ten VelociRaptor ma 600 KM. I napęd 6x6!

2016-10-10
Ten VelociRaptor ma 600 KM. I napęd 6x6!

Takie samochody uwielbiamy. Są drogie, są bez sensu, są piekielnie mocne. Nie mają nic wspólnego z dobrymi własnościami jezdnymi, krzyczą ostentacyjnością i za cel mają miażdżyć konkurencję. Poznajcie Hennessey VelociRaptor 6x6.

Amerykanie z firmy Hennessey są naprawdę dobrzy. Do nich należy projekt Venoma GT – najszybszego auta świata. Jest szybszy niż Bugatti Veyron, którego miał pokonać. Tyle tylko, że 1217-konnego auta powstało 29 egzemplarzy, a żeby rekord został uznany przez Księgę Guinnessa, musi ich być 30. No ale oni swoje wiedzą, pojechali 435,31 km/h.

 

Tym razem w ręce tunerów dostał się Ford F-150 w wersji Raptor. Przeróbka Hennessey przypomina go jedynie z przodu. Z tyłu mniej, bo auto dostało dodatkową oś. To troszkę psuje sterowność i funkcjonalność, ale daje niepowtarzalność. Auto stoi na sześciu 20-calowych terenowych kołach, a zawieszenie ma większą dzielność w terenie. Żeby samochód potrafił naprawdę dużo dodano blokadę tylnego dyferencjału i mechanizm Torsena na przednią oś.

 

Hennessey dodał kilka gadżetów mających sprawić, by auto było groźniejsze (lampy, orurowanie, malowanie nadwozia). Ale tak naprawdę groźnie robi się po uruchomieniu silnika. VelociRaptor 6x6 ma 600 koni mechanicznych generowanych przez podwójnie doładowany silnik benzynowy.

 

Auto będzie bardzo drogie. Amerykanie mają zamiar zbudować kilka egzemplarzy, za każdy życzą sobie 295 tys. dolarów (to 1,1 mln zł). Tym samy idą w ślady Mercedesa, który już wcześniej zrobił 6-napędówkę. Model Mercedes G63 AMG 6x6 był wyceniony na grubo powyżej 2 mln złotych. A i tak sprzedał się doskonale, kilka samochodów trafiło także do Polski. W porównaniu z półciężarówką od Hennessey'a niemiecka konstrukcja była jednak wykonana znacznie bardziej ekskluzywnie. No i opierała się nie na pospolitym pick-upie, ale na legendzie off-roadu – Klasie G.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska