Nowa generacja BMW serii 5. Ewolucja w toku

Nowa generacja BMW serii 5. Ewolucja w toku

Siódma generacja BMW Serii 5 zadebiutuje dopiero jutro - 13 października – ale do sieci trafiły jej zdjęcia. Zostały opublikowane na Germancarforum. Czego możemy się spodziewać?

Jak widać na obrazkach model G30 pełnymi garściami czerpie z flagowej limuzyny BMW, czyli najnowszego wcielenia Serii 7. Widać też inspiracje autem pokazanym w 2013 roku – Pininfarina Gran Lusso Coupe, będącego wariacją Włochów na temat niemieckiego klasyka. Nowa Seria 5 to jednak tradycyjnie już ewolucja, a nie rewolucja w projektowaniu. Czasy, kiedy BMW dokonywało rewolucji (projektantem był wówczas Chris Bangle) dawno minęły.

 

Nowa Seria 5 jest dynamiczniejsza, bardziej sportowa od „siódemki”, wygląda seksowniej, prawdopodobnie dzięki proporcjom. Kufer jest krótszy i delikatnie opadający. Sylwetka nie ma w sobie nic z coupe, ale nawiązuje do tego typu nadwozia.

 

 

W środku podobieństw do największego auta Bawarczyków jest znacznie więcej. Dominują zaawansowane systemy infotainment, wskaźniki są podobne, można się spodziewać, że wyposażenie najbogatszych wersji nowej „piątki” nie będzie odbiegało od wyposażenia „siódemki”.

 

Konstrukcja nowych BMW opiera się na technologii CLAR (Cluster Architecture), która łączy wysoko wytrzymałą stal, włókno węglowe i aluminium. Dzięki temu waga nowego auta może być o nawet 100 kg mniejsza od poprzednika, przy lepszym wyposażeniu.

 

 

Do zasilania posłuży spora gama silników. Paletę otwierać będzie 2-litrowy benzynowy motor B48 i dieslowski B48. Możemy się spodziewać 6-cylindrowych jednostek rzędowych i takich samych, ale doładowanych w autach M Performance (np. M550d). Benzynowy V8 zostanie zarezerwowany dla 550i. Na BMW M5 pozostanie poczekać jeszcze długo. Bez wątpienia dostaniemy też auto z napędem hybrydowym (być może identycznym jak w BMW 740e i X5 xDrive40e).

 

Można się spodziewać, że jeszcze przez jakiś czas BMW będzie oferowała swoje auta z 6-biegową skrzynią manualną, ale i tak większość klientów będzie się decydowało na nowy, 9-biegowy automat. Więcej szczegółów już jutro.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska