Bugatti 101P – bolid przyszłości Formuły 1

Bugatti 101P – bolid przyszłości Formuły 1

Branie udziału w tak elitarnych wyścigach, jakim niewątpliwie są zawody Formuły 1 nie jest sprawą łatwą – mogą sobie na to pozwolić tylko najbogatsze marki.

Chociaż samochody z logiem Bugatti od lat uchodzą za jedne z najszybszych, najdroższych i najbardziej ekskluzywnych, to francuska marka nie bierze udziału w wyścigach. Nie przeszkadza to jednak snuć fantazji na temat tego, co by było, gdyby Bugatti rzeczywiście zdecydowało się wystartować w Formule 1.

 

Swoją wizję postanowił przedstawić pochodzący z Wielkiej Brytanii projektant Sean Bull. Brytyjczyk w tym projekcie uwzględnił zmiany, jakie w przyszłości czekają Formułę 1 – jednym z nowych elementów bolidu ma zostać pałąk, który ma za zadanie chronić głowę kierowcy w przypadku dachowania. Sean Bull postanowił pójść o krok dalej – w jego projekcie bolid Formuły 1 ma całkowicie zamknięty kokpit, co (w przypadku faktycznego zastosowania tego rozwiązania) nie dość, że lepiej chroniłoby kierowcę, to jeszcze wygląda nieporównywalnie lepiej, niż jakiś tam pałąk. Całości dopełnia piękny, czarny kolor – ech, chcielibyśmy zobaczyć taki bolid w prawdziwym starciu, ale na razie pozostaje nam tylko podziwianie fantazji projektanta:

 

 

Designer podczas tworzenia projektu bolidu przyszłości (który jego zdaniem mógłby zadebiutować na torze w roku 2020) wziął pod uwagę zmiany, które rzeczywiście planują wprowadzić władze Formuły 1. Oprócz wspomnianej osłony głowy kierowcy wziął pod uwagę także przepisy mówiące o powiększeniu opon i zwiększeniu przyczepności aerodynamicznej. Projektant pokusił się także o umieszczenie w swojej wizji silnika z turbiną talerzową, stworzonego na początku XX wieku przez Nikolę Teslę. Obawiamy się jednak, że tego rozwiązania nigdy nie zobaczymy w bolidzie Formuły 1.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska