Samochodem na dwóch kołach najszybciej na świecie!

Samochodem na dwóch kołach najszybciej na świecie!

Jazda autem na dwóch kołach sama w sobie jest imponującą sztuką, ale znalazł się człowiek, który postanowił wznieść ją na wyższy poziom.

41-letni profesjonalny fiński kierowca-kaskader Vesa Kivimäki dogadał się z firmą oponiarską Nokian Tyres – ich wspólnym celem było pobicie rekordu prędkości w jeździe samochodem na dwóch kołach. Wynik, który musiał poprawić Kivimäki wynosił 181,25 kilometrów na godzinę na odcinku stu metrów i pozostawał niepobity od dziewiętnastu lat – ustanowił go Szwed Göran Eliason za kierownicą Volvo 850 Turbo w 1997 roku.

 

 

Areną próby pobicia rekordu została płyta fińskiego lotniska Seinäjoki, położonego w zachodniej części kraju. Samochodem wybranym do historycznej próby zostało BMW E92 z trzylitrowym silnikiem Diesla. Rekord udało się pobić – po postawieniu auta na dwóch kołach Kivimäki przejechał określony odcinek i uzyskał na nim średnią prędkość 186,269 kilometrów na godzinę, dzięki czemu wynik udało się poprawić o ponad 5 km/h. Vesa, który naukę jazdy samochodem rozpoczął w wieku sześciu lat, tak skomentował swój wyczyn:

 

„Pobicie rekordu najszybszej jazdy samochodem na dwóch kołach było moim marzeniem od piętnastu lat.”

 

Wyjątkowe osiągnięcie Vesy Kivimäkiego jest dostępne do obejrzenia także w wersji zarejestrowanej kamerą nagrywającą obraz w 360 stopniach:

 

 

Bić rekordy Guinnessa z użyciem samochodów można na wiele różnych sposobów. Jakiś czas temu pisaliśmy między innymi o Chevrolecie Silverado, który pociągnął największą flagę Stanów Zjednoczonych, kaskaderze który oddał najdłuższy skok samochodem oraz najszybszej ciężarówce na świecie – dziele inżynierów z firmy Volvo.

 

foto: guinnessworldrecords.com

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska