Autonomiczna ciężarówka rozwozi piwo

2016-10-27
Autonomiczna ciężarówka rozwozi piwo

Sukcesem zakończył się pierwszy na świecie komercyjny transport towaru za pomocą samojezdnej ciężarówki. Samochód bez pomocy kierowcy pokonał liczącą ponad 193 kilometry trasę z Fort Collins do Colorado Springs.

Ciężarówka miała za zadanie przewieźć cenny (a dla wielu nawet niezwykle cenny) ładunek w postaci puszek piwa Budweiser. Na pokładzie naczepy znajdowało się ponad 50 tysięcy puszek ze złotym napojem. Autonomicznemu pojazdowi udało się pokonać liczącą niemal 200 kilometrów trasę drogą międzystanową I-25 bez interwencji kierowcy, który jednak był obecny w kabinie i w każdej chwili mógł chwycić za kierownicę i przejąć kontrolę nad pojazdem.

 

 

Jedną z firm, która wzięła udział w tym przedsięwzięciu, była firma Otto, zajmująca się opracowywaniem autonomicznych pojazdów, która w 2016 roku została przejęta przez Uber Technologies. Czy to oznacza, że Uber planuje ofensywę w segmencie transportu, a kierowcy ciężarówek powinni zacząć obawiać się o swoją przyszłość? Zdaniem Liora Rona, współzałożyciela i dyrektora zarządzającego Otto, kierowcy mogą zyskać na popularyzacji tej technologii. Tak bowiem wypowiedział się na temat całego przedsięwzięcia:

 

„Ten niezwykły sukces pokazuje, do czego zdolna jest współczesna technologia. Cieszymy się, że udało nam się to osiągnąć, ale chcemy dalej rozwijać nasz system.”

 

Dzięki rozwojowi samochodów autonomicznych kierowcy mogliby wypoczywać podczas jazdy i interweniować tylko w sytuacjach, w których automatyczny pilot okazałby się zawodny.

 

Nie ulega wątpliwości, że zainteresowanie film motoryzacyjnych pojazdami autonomicznymi stale rośnie – nad zaimplementowaniem opcji autopilota w swoich ciężarówkach pracuje między innymi Mercedes, a Land Rover chce ten pomysł zastosować w swoich samochodach terenowych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska