Maserati MC12 VC w wersji Edo Competition

Maserati MC12 VC w wersji Edo Competition

Maserati MC12 to jednej z najbardziej ekstremalnych samochodów, jakie kiedykolwiek stworzyła włoska firma. Po latach jeden z niemieckich tunerów postanowił jeszcze go udoskonalić.

Od momentu, gdy ostatni samochód marki z trójzębem w logo z silnikiem umieszczonym centralnie został wyprodukowany, minęło już ponad 10 lat. Maserati MC12 był produkowany w latach 2004-2005, ale niewielu ludzi na świecie miało okazję cieszyć się tym włoskim supersamochodem – powstało bowiem zaledwie 50 egzemplarzy, które mogą się poruszać po drogach publicznych. Kolejne 12 to warianty wyścigowe, powstałe z myślą o zawodach FIA GT Championship. Mała liczba wyprodukowanych sztuk oraz specyfikacja techniczna sprawiają, że ten model stał się obiektem westchnień wielu kolekcjonerów. Początkowo samochód kosztował 600 tysięcy dolarów, a po latach cena wzrosła nawet o milion.

 

 

Niemiecki tuner Edo Competition doszedł do wniosku, że nawet taki samochód jak Maserati MC12 można nieco poprawić. Przygotował wersję, która powinna zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Powstał zaledwie jeden egzemplarz, który został nazwany Maserati MC12 VC.

 

Nawet po ponad dziesięciu latach od zakończenia produkcji, ten model pozostaje jednym z najszybszych supersamochodów. Jego sercem jest centralnie umieszczony, sześciolitrowy silnik V12, który znamy także z Ferrari Enzo. Generuje on moc 632 koni mechanicznych oraz 652 Nm momentu obrotowego. Sprint do setki trwa zaledwie 3,7 sekundy, a po niecałych dziesięciu wskazówka prędkościomierza dochodzi do liczby 200.

 

Wersja, którą stworzył Edo Competition zadziwia swoimi osiągami. Powstał na bazie wersji wyścigowej, a zmieniono w niej wydech, modyfikacjom uległo także zawieszenie. Maserati MC12 VC może się pochwalić mocą 744 koni mechanicznych, dzięki którym do setki rozpędza się w 3 sekundy. Szkoda, że mało kto będzie mógł się o tym przekonać na własnej skórze.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska