Wyróżnij się dzięki nowym trendom. Projektanci docenili nowoczesny design

2016-11-07
Wyróżnij się dzięki nowym trendom. Projektanci docenili nowoczesny design

Jak wybrać auto, które zrobi wrażenie na innych? Okazuje się, że nawet w kategorii uniwersalnych SUV-ów można znaleźć modele, które zachwycają odważną linią nadwozia.

Zgodnie z wynikami badań rynku przeprowadzonymi przez JATO Dynamics, SUV-y są obecnie rozchwytywane w Europie. W 2015 r. popularność tej grupy wzrosła aż o 24 proc. i wynosi obecnie 22,5 proc. ogólnego rynku motoryzacji na kontynencie. Jednak auto z tego segmentu nie musi oznaczać nudnego samochodu miejskiego ani typowego modelu przeznaczonego dla rodziny. Nowoczesne pomysły projektantów przypadną do gustu osobom, które pragną się wyróżniać.

 

Crossover – dynamiczny, miejski samochód

Co to jest crossover? Ta kategoria aut wyodrębniła się z segmentu SUV-ów i w swoich założeniach ma trafiać do osób poszukujących zarówno samochodów podobnych do terenowych, jak i tych o sportowej zadziorności. W kategorii crossover samochody łączą w sobie cechy wielu typów nadwozia – zarówno hatchback, coupe, jak i kombi.

 

 

Nissan Qashqai, Renault Kadjar lub Mitsubishi ASX to przykładowe pojazdy z tej klasy. Obecnie pojawił się nowy model, który może wywołać spore zamieszanie na rynku – Toyota C-HR.


Optymalna przestrzeń pozwalająca na komfortowe podróżowanie 5 osób przy jednocześnie ciekawych liniach nadwozia sprawia, że model ten łączy w sobie uniwersalność rodzinnego SUV-a z dynamiczną nutą sportowego coupe.

 

Swoją propozycją japońska marka pokazała zupełnie nowatorskie podejście do projektowania samochodów ze zwiększonym prześwitem. Jednak, jak mówi Kazuhiko Isawa (główny projektant C-HR): „model został zaprojektowany tak, aby zainspirować nowy trend w tej grupie aut”.

 

 

Samochód doskonale łączy w sobie smukłe linie coupe z solidnością i masywnością aut typu SUV. Wystarczy spojrzeć na odważnie poprowadzoną linię boczną i dach przechodzący dynamicznie w spoiler – to auto jest idealne dla kogoś, kto chce wzbudzać zainteresowanie. Co więcej – mimo swoich rozmiarów i przestronnego wnętrza – jest to pojazd miejski. Promień skrętu w C-HR wynosi zaledwie 5,2 metra, co jest wynikiem spotykanym raczej w autach kompaktowych.

 

Technologiczne trendy

Patrząc na najnowsze modele samochodów, nie tylko w segmencie SUV-ów i crossoverów, możemy zauważyć dwa trendy. Pierwszy z nich objawia się jak największą troską o bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy. Drugi odnosi się do kwestii ochrony środowiska i dążenia do ograniczenia emisji spalin.

 

Jeżeli chodzi o pierwszy trend – crossovery mają do zaproponowania sporo udogodnień. Dzięki wykorzystaniu ultradźwiękowych czujników, parkowanie – zarówno prostopadłe, jak i równoległe – jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Z kolei systemy informujące o pojeździe w tzw. martwym punkcie są niezastąpionym asystentem podczas wyprzedzania. Warto zwrócić uwagę także na różnego rodzaju układy dostosowujące natężenie światła do sytuacji na drodze, które jednocześnie zapewniają kierowcy doskonałą widoczność podczas jazdy nocą.

 

 

Zwróćmy także uwagę na ekologię. Być może w dzisiejszych czasach warto wyróżniać się nie tylko designem czy technologicznymi gadżetami auta, ale również troską o środowisko. Zwłaszcza że nowoczesne silniki hybrydowe zapewniają doskonałe osiągi i cichą pracę, a przy tym zdecydowanie ograniczają zużycie paliwa. IV generacja jednostek napędowych Toyoty – wykorzystywana np. we wspomnianym modelu C-HR – oferuje 122 KM mocy, a przy tym cechuje się niską emisją spalin (85 g/km) i średnim zużyciem paliwa na poziomie 3,7/100 km. Silnik hybrydowy w aucie o takiej zadziorności, pokazuje, że nie trzeba decydować się na żadne kompromisy – auto wzbudzające duże emocje może być przy tym ekologiczne.

 

Nowoczesne crossovery potrafią zainteresować naprawdę ciekawą linią nadwozia oraz mnóstwem innowacyjnych technologicznych rozwiązań. C-HR jest tego doskonałym przykładem. Model cieszy się uznaniem projektantów i kierowców, o czym może świadczyć choćby to, że wzbudził ogromne zainteresowanie podczas pokazów przedpremierowych. Z początkiem września ruszyła jego przedsprzedaż, a dostaw do salonów można spodziewać się pod koniec roku. Jeżeli ktoś szuka wygodnego auta miejskiego, które swoim designem będzie wzbudzać mnóstwo emocji, powinien przyjrzeć się bliżej rynkowi crossoverów.

 

 

fot. materiały promocyjne

 

materiał przygotowany przy współpracy z partnerem

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska