Toyota Land Speed Cruiser – najszybszy SUV na świecie

Toyota Land Speed Cruiser – najszybszy SUV na świecie

Przeciwnicy pojazdów sportowo-użytkowych, czyli SUV-ów często zwracają uwagę na fakt, że te samochody pomimo mocnych silników trudno nazwać sportowymi – są wszak ciężkie i raczej mało aerodynamiczne.

Na odbywających się niedawno w Las Vegas targach SEMA można było zobaczyć wiele niecodziennych, interesujących samochodów, których próżno wypatrywać na ulicach (obszerną galerię znajdziecie w TYM miejscu). Zdecydowanie jednym z najciekawszych aut był stworzony przez Toyotę specjalnie na tę okazję, wyjątkowy egzemplarz Land Cruisera.

 

Już standardowa Toyota Land Cruiser V8 mocno wyróżnia się na tle konkurencji pod względem osiągów, ale przygotowana na targi SEMA wersja nazwana Land Speed Cruiser po prostu powala specyfikacją techniczną. Silnik V8 o pojemności 5,7 litra został doposażony w dwie turbosprężarki, dzięki którym generuje moc aż 2000 koni mechanicznych! Samochód został też znacznie obniżony, aby lepiej radzić sobie z przełamywaniem oporu powietrza. Efekt? Maksymalna prędkość, do jakiej może rozpędzić się Land Speed Cruiser, wynosi… 354 kilometry na godzinę.

 

 

Gdyby Land Speed Cruiser trafił do seryjnej produkcji, byłby siódmym najszybszym autem 2016 roku – uplasowałby się pomiędzy Lamborghini Centenario, a chorwackim supersamochodem Rimac Concept One. Całkiem niezły wynik, zważywszy na to, że Toyotą może podróżować kilka osób więcej, niż wyżej wspomnianymi.

 

Jeden z przedstawicieli Toyoty – Chuck Wade – tak wypowiedział się na temat dzieła inżynierów swojej firmy:

 

„Z zewnątrz Land Speed Cruiser wygląda całkiem normalnie, wręcz subtelnie. To właśnie czyni go wyjątkowym. Wszystko zostało w nim zmodyfikowane”.

 

Jesteśmy ciekawi, czy inna firma motoryzacyjna spróbuje przebić Toyotę i stworzyć jeszcze szybszego SUV-a. Czekamy!

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska