Mundial 2026 w Kanadzie, USA i Meksyku

2018-06-13
Mundial 2026 w Kanadzie, USA i Meksyku

Kongres FIFA w Moskwie zdecydował, że piłkarskie mistrzostwa świata zaplanowane na rok 2026 zostaną rozegrane na stadionach znajdujących się w Kanadzie, USA i Meksyku.

Na dzień przed rozpoczęciem rywalizacja w ramach rosyjskiego mundialu poznaliśmy gospodarzy turnieju, który zostanie rozegrany za osiem lat. Wiemy już, że gospodarzami mistrzostw świata 2026 zostaną trzy kraje: Kanada, Stany Zjednoczone oraz Meksyk.

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, w których miastach zostaną rozegrane mecze. Arenami większości widowisk będą stadiony w Stanach Zjednoczonych, umiejscowione w aż siedemnastu różnych miastach (Boston, Nowy Jork, Filadelfia, Baltimore, Waszyngton, Cincinnati, Nashville, Atlanta, Orlando, Miami, Dallas, Houston, Kansas City, Denver, San Francisco, Los Angeles oraz Seattle). Do tego dochodzą trzy miasta kanadyjskie (Edmonton, Montreal i Toronto) oraz trzy meksykańskie (Monterrey, Guadalajara i Mexico City). Odległości pomiędzy najdalej położonymi od siebie miastami są jeszcze większe, niż w przypadku Rosji – Edmonton i Mexico City dzieli ponad 4,5 tysiąca kilometrów.

Pierwszy taki mundial

Mundial 2026 będzie imprezą bezprecedensową pod kilkoma względami. Przede wszystkim będzie pierwszym organizowanym wspólnie przez trzy kraje (wcześniej tylko raz turniej rozgrywano na terenie więcej niż jednego kraju – w 2002 roku w Korei Południowej i Japonii). Po drugie, w rywalizacji po raz pierwszy weźmie udział nie 32, a aż 48 reprezentacji. Nie wiadomo, czy wszystkie państwa–gospodarze zagrają w finałach bez konieczności rozgrywania eliminacji, ale jest to jak najbardziej możliwe.

Jedynym konkurentem dla koalicji amerykańsko–kanadyjsko–meksykańskiej w zorganizowaniu mundialu 2026 było Maroko. Na kongresie FIFA pierwsza z wymienionych kandydatur pokonała konkurenta stosunkiem głosów 67% do 33%, czyli 134:65, przy jednym głosie wstrzymującym się.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska