Pasożyt, który wpływa na zachowania seksualne

2016-11-21
Pasożyt, który wpływa na zachowania seksualne

Masz „niekonwencjonalne” upodobania seksualne? To może być wina bardzo powszechnego pasożyta! Brzmi dziwnie, ale właśnie taką tezę postawili ostatnio czescy naukowcy.

Bondage, kajdanki, podduszanie i wszelkie układy sado-maso to rzeczy, które kręcą cię w seksie jak żadne inne? Dotąd myśleliśmy – dlaczego nie? W końcu w seksie dozwolone jest wszystko, jeśli tylko zgadzają się na to dwie strony. Tymczasem jednak czescy naukowcy uważają, że za tego typu upodobania nie odpowiada lubiąca je osoba, ale... pasożyt.

 

Badania opublikowano w magazynie naukowym „Evolutionary Psychology”. Naukowcy sądzą, że za niestandardowe upodobania seksualne takie jak bondage, fetyszyzm, czy nawet zoofilia odpowiada pasożyt zwany Toxoplasma gondi występujący w organizmach 30 proc. populacji. Dotąd pasożyt uznawany był za całkowicie nieszkodliwego.

 

Jaroslav Flegr z Uniwersytetu Karola w Pradze porównał upodobania 212 mężczyzn i 529 kobiet zarażonych Toxoplazmą z upodobaniami 2470 mężczyzn i 2617 kobiet, których organizmy są wolne od obecności tego pasożyta. Wyniki mówią wiele.

 

Flegr twierdzi, że pomysł przyjrzenia się Toxoplasmie był zainspirowany przeprowazonymi w Singapurze badaniami nad działaniem Toxoplasmy u myszy. Według badań myszy zarażone tym pasożytem zaczynają lubić miejsca pachnące kocim moczem (których oczywiście normalnie unikają).

 

Naukowiec podkreśla, że wnioski płynące z jego badań nie mogą być jeszcze uznane za pewnik, gdyż różnica upodobań między zarażonymi i niezarażonymi ludźmi jest stosunkowo niewielka i może być przypadkowa. Wszystko wskazuje jednak na to, że w hipotezie czeskiego naukowca coś jest.

 

Na razie Flegr skłania się ku następującym wnioskom: według niego Toxoplasma wpływa na zmianę upodobań seksualnych na te bardziej niecodzienne, ale również na ogólne stan zdrowia, który z kolei utrudnia realizowanie swoich fantazji w praktyce. Brzmi prawdopodobnie? Sami zdecydujcie. Flegr potrzebuje jeszcze serii badań, by zyskać pewność co do wpływu Toxoplasmy na ludzi. Zobaczymy co z nich wyniknie.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska