Ile należy czekać z seksem od rozpoczęcia związku?

2017-02-12
Ile należy czekać z seksem od rozpoczęcia związku?

Chyba wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że seks jest niezwykle ważnym elementem każdego związku. Tylko kiedy jest właściwy moment na rozpoczęcie intymnej relacji?

Jest to rzecz jasna pytanie, na które nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakterów samych partnerów i podjętych przez nich decyzji. Nie oznacza to jednak, że nauka nie próbuje tej odpowiedzi znaleźć. Oto kilka konkluzji płynących z badań – jeśli ktoś nie ma odpowiedniego wyczucia i nie wie, kiedy powinien poruszyć temat współżycia, niech to będzie dla niego inspiracja.

 

Po wyznaniu miłości

 

Ok, przyznajemy – pierwszy punkt i od razu strzał z broni dużego kalibru. Nie jest to jednak nasz wymysł, a efekt badań naukowców z Uniwersytetu Stanowego Illinois, którzy swoje wnioski wysnuli na próbie 300 studentów obojga płci. Okazało się, że dla wielu z nich związki, w których najpierw pojawił się seks, a dopiero później to poważne wyznanie, okazały się negatywnym doświadczeniem. Cóż, badania zostały przeprowadzone ponad 10 lat temu, więc sporo mogło się zmienić, zwłaszcza patrząc na zachowania milenialsów.

 

Po rozmowie definiującej związek

 

Psychoterapeuta Toni Coleman w rozmowie z Business Insider w 2015 roku powiedział, że  Emocjonalna więź pomiędzy partnerami jest kluczowym elementem związku. Dobra komunikacja i obustronna zgodność co do tego, czym jest związek sprawia, że relacja jest trwalsza. Zanim partnerzy zdecydują się na poważniejszy krok lepiej się upewnić, czy jedna jest stron nie jest o wiele bardziej zaangażowana od drugiej.

 

Tak długo, jak to możliwe

 

Ten punkt widzenia średnio do nas przemawia ale cóż, to tylko jedna z teorii. Wysnuł ją Dean Busby z Uniwersytetu Brigham, zdaniem którego im dłużej partnerzy wstrzymują się z pierwszym seksem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że cały związek będzie szczęśliwszy i bardziej satysfakcjonujący dla obu stron.

 

Stosując zasadę wielokrotności cyfry 3

 

Wspomniany wcześniej Toni Coleman stwierdził, że 3 miesiące to optymalny okres, aby poczekać z rozpoczęciem współżycia. Może być to jednak dość średni pomysł, bowiem inne badania dowiodły, że seksualne pożądanie znacząco spada po upływie 90 dni, zwłaszcza u kobiet. Kolega Colemana po fachu, Barton Goldsmith stwierdził z kolei, że nie warto czekać dłużej, niż 36 godzin. Cóż, jak widać nauka ma naprawdę sporo odpowiedzi na to jedno pytanie – najlepiej zatem kierować się własną intuicją.

 

foto: carton_king / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska