Dlaczego nasze penisy nie mają kości?

2017-03-14
Dlaczego nasze penisy nie mają kości?

Jesteśmy naprawdę dziwnymi zwierzętami, innymi niż wszystkie. Także jeśli chodzi o konstrukcję penisów. Ssaki mają przyrodzenia z kością, a my nie, nasze stawia na baczność wyłącznie krew. Dlaczego?

Natura lubi płatać figle. Albo ma swoją taktykę. W każdym razie czasami ewolucja działa w zaskakujący i trudny do wyjaśnienia sposób. Temat penisów jest na to dobrym przykładem.

 

Większość ssaków, niemal wszystkie, ma penisy z kością. Nazywa się ona baculum i jest czasami większa, a u innych szczątkowa. Baculum morsa jest na przykład długa (ok. 60 cm). Kość w przyrodzeniu mają samce psów, nietoperzy, kotów, niedźwiedzi i wielu innych. Pozbawione jej są samce słoni, hien i królików. Oraz człowieka, czyli my, czyli mężczyźni.

 

Za erekcję w naszym przypadku odpowiada wyłącznie krew, która w momencie podniecenia wypełnia ciała jamiste. Członek mężczyzny jest wówczas zdolny do stosunku, wytrysku i zapłodnienia. Czemu nie ma on kości?

 

Ewolucja wydała na nas wyrok mniej więcej 2 mln lat temu. Jeszcze przodkowie Homo erectusa mieli penisy z kością. Potem natura zdecydowała, że kość nie jest nam potrzebna. Baculum służy do podtrzymywania członka, kiedy akt seksualny trwa naprawdę długo. Większość ssaków tak właśnie spółkuje. My robimy to szybko, 2-3 minuty, tylko wydaje nam się, że nie. Kość była więc niepotrzebna. A co niepotrzebne zostało zredukowane.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego stawiają jeszcze dwie hipotezy pomagające wyjaśnić brak kości w naszych penisach. Pierwsza to dość szybkie upowszechnienie się praktyk monogamicznych. Z kolei druga zakłada, że brak kości jest informacją dla samicy. Ponieważ nasze penisy wypełnia wyłącznie krew, erekcja jest dowodem dobrego zdrowia. A dobre zdrowie gwarantuje dobre potomstwo. Kobiety wybierają mężczyzn, których penisy podtrzymuje tężyzna, a nie jakieś kostne rusztowanie.

 

Stojący członek jest w przypadku naszego gatunku przepustką do stosunku, w trakcie którego może dojść do zapłodnienia. A brak kości eliminuje matrymonialnych oszustów. Przynajmniej w oczach samic.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska