Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

2017-03-23
Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji są problemem, który dotyka bardzo dużą liczbę mężczyzn w różnym wieku. To przypadłość częstsza, niż mogłoby się wydawać.

Statystyki mówią, że każdy mężczyzna doświadczył problemów ze wzwodem przynajmniej kilka razy w życiu. Oczywiście zwykle są to sytuacje niegroźne, związane z tymczasową niedyspozycją. Jeżeli jednak sytuacja powtarza się w dłuższym wymiarze czasu, należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. A mają one głównie dwa podłoża – psychologiczne i fizyczne.

 

Zaburzenia erekcji – częsty problem

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – zaburzenia erekcji występują mniej więcej raz na pięć zbliżeń seksualnych. To całkiem duży odsetek, biorąc pod uwagę, że rozpatrujemy tutaj stosunki wszystkich mężczyzn aktywnych seksualnie, a więc również (a w zasadzie przede wszystkim) tych w sile wieku.

 

Seksuolodzy potwierdzają, że istnieje swoisty schemat zachowania po nieudanej próbie zbliżenia płciowego. W pierwszej fazie mężczyzna jest zwykle zaskoczony reakcją swojego organizmu. Potem następuje zażenowanie i próba wyjaśnienia partnerce swojej niedyspozycji. Na sam koniec przychodzi złość, która nieodpowiednio ukierunkowana może prowadzić do urazu psychicznego, który będzie rzutował na przyszłe stosunki. Specjaliści podkreślają, że pojedyncze lub zdarzające się w niewielkim odstępie czasu zaburzenia erekcji nie stanowią jeszcze powodów do niepokoju – ich przyczyn może być wiele i zwykle nie powodują one chronicznego uszczerbku funkcji seksualnych. Problemem jest natomiast, jeśli utrzymują się one dłużej niż 3-6 miesięcy.

 

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Na przestrzeni lat mocno zmieniało się podejście do problemów ze wzwodem. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w leczeniu zaburzeń erekcji zalecano na nie roczną wstrzemięźliwość seksualną (w tym powstrzymanie się od pożądliwych myśli). Inną receptą (swoją drogą mogącą dla odmiany dać w pewnych warunkach jakieś efekty) były kąpiele, ćwiczenia fizyczne wzmacniające tężyznę oraz kategoryczny zakaz zasypiania na plecach. Mniej przyjemną i raczej mało skuteczną metodą było aplikowanie elektrowstrząsów na członka, jądra i wzdłuż kręgosłupa. Nawet w dziedzinie profilaktyki zalecano daleko idącą wstrzemięźliwość – według ówczesnych specjalistów do 21 roku życia nie powinno się uprawiać seksu, a nawet później współżyć nie częściej niż co 10-12 dni.

 

Na szczęście dziś wiedza na temat funkcjonowania organizmu mężczyzny znacznie się poszerzyła, dzięki czemu możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy przyczyn zaburzenia erekcji – związane z niedyspozycją fizyczną oraz z psychiką. Te pierwsze to przede wszystkim niepożądane działanie leków (np. przeciwdepresyjnych czy obniżających ciśnienie krwi), problemy z przepływem krwi (spowodowane na przykład miażdżycą żył), zaburzenia hormonalne (niedostatek testosteronu), uszkodzenia nerwów erekcyjnych oraz choroby, takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, nadużywanie alkoholu lub narkotyków czy choroby nerek i wątroby.

 

Jednak dużo trudniejsze do zdiagnozowania i wyleczenia są problemy natury psychologicznej. O dziwo bardzo duży odsetek tego typu niedyspozycji występuje u młodych mężczyzn, dopiero rozpoczynających współżycie (problemy z erekcją po 40 zwykle mają inny przebieg). Najczęściej przyczyną swoistej blokady psychicznej jest stres przed zbliżeniem (zwłaszcza z nową partnerką), zahamowania wyniesione z domu (kwestia wychowania) czy względy religijne (poczucie winy związane z popełnianiem grzechu). U starszych mężczyzn może też pojawić się lęk związany z ich coraz mniejszą sprawnością seksualną, a co za tym idzie groźbą niezaspokojenia partnerki.

 

Środki wspomagające erekcję – realne rozwiązanie

 

Leczenie zaburzeń erekcji (ZE) to wieloetapowy proces zaczynający się od prawidłowej diagnozy. Należy przełamać wstyd i lęki i udać się do lekarza, aby zażegnać problem i otrzymać odpowiednie leczenie. Na szczęście na rynku istnieje obecnie wiele środków, które wspomagają libido i uzyskanie pełnej erekcji. Nie trzeba na szczęście skazywać się na drogie leki na receptę – zresztą nie zawsze są one potrzebne. Czasem wystarczy wesprzeć się produktami leczniczymi opartymi na przykład na substancji Sildenafil, takimi jak Maxigra Go. Środek ten ze względu na swoje właściwości zwany jest często „polską Viagrą”. Wskazany jest do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Jeśli szukasz produktu, który wielu panów nazwało już „Viagrą bez recepty”, to jest to odpowiedni wybór.

 

Zaburzenia erekcji nie zawsze zwiastują większy problem zdrowotny. Czasem przyczyna leży w psychice, dlatego połączenie łagodnych środków wspomagających ochotę na seks i pozytywnie wpływających na wzwód jest wystarczające. Jeśli jednak problem powtarza się, należy udać się do lekarza seksuologa, który postawi diagnozę.

 

Materiał partnerski

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska