8 pytań o wazektomię: rozwiewamy wątpliwości

2017-03-28
8 pytań o wazektomię: rozwiewamy wątpliwości

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod antykoncepcyjnych jest kontrowersyjna tylko dlatego, że niewielu z nas wie, o co w niej chodzi. Odpowiadamy na palące pytania. Po lekturze decyzja „tak”, czy „nie”, będzie prostsza.

 

Co to jest wazektomia?

 

To chirurgiczny zabieg przecięcia i podwiązania nasieniowodów. Wykonuje się go w celu uniemożliwienia plemnikom dotarcia do nasienia. Wszystkie funkcje seksualne zostają zachowane, podczas stosunku dochodzi do ejakulacji. Jednak wytrysk nie zawiera plemników.

 

Czy wazektomia jest dla wszystkich?

 

Zabiegowi może poddać się każdy mężczyzna, ale lekarze rekomendują go wyłącznie tym, którzy na pewno nie chcą mieć już więcej dzieci. Zatem raczej ustatkowanym ojcom rodzin niż młodym i bezdzietnym facetom.

 

Na czym polega zabieg?

 

Zabieg trwa ok. 10 minut (kosztuje ok. 2 tys. zł). Przed nim należy wykonać dwa badania: morfologię i antygen HBS. Chirurg w znieczuleniu miejscowym rozwarstwia skórę, przecina nasieniowody, zakłada nierozpuszczalne szwy i chowa przewody do moszny. Rana jest niewielka i goi się w ciągu kilku dni. Natychmiast można powrócić do normalnej aktywności, aczkolwiek zaleca się niepodejmowanie wysiłku fizycznego. Metoda jest skuteczna od razu, ale przez miesiąc należy stosować inną antykoncepcję, bo być może jakieś plemniki pozostały w nasieniowodach i kanalikach.

 

Czy wazektomia jest legalna?

 

Owszem. Choć art. 156 stanowi, że „kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”, to lekarze (a za nimi i prawnicy) stoją na stanowisku, że wazektomia jest zabiegiem odwracalnym.

 

Czy da się przywrócić płodność?

 

No właśnie, kontrowersja pojawia się w tym momencie. Przecięcie i podwiązanie nasieniowodów czynią mężczyznę bezpłodnym. Jednak jądra wciąż produkują plemniki i testosteron. Wazektomia jest odwracalna, zabieg kosztuje jednak dużo więcej, ok. 10 tys. zł. No i nie ma 100-procentowej gwarancji powodzenia. Skuteczność ocenia się na 40-70 proc.

 

Jaka jest skuteczność wazektomii?

 

Skuteczność wazektomii jako metody antykoncepcyjnej wynosi 100 proc. Nie ma równie skutecznej metody antykoncepcyjnej.

 

Jaki jest związek wazektomii z libido?

 

Nie stwierdzono żadnego związku między zabiegiem, a libido. Jeśli już, to dochodzi do zwiększenia libido i silniejszej erekcji, ponieważ znika bariera psychologiczna: obawa przed poczęciem potomka. Jednocześnie wielu entuzjastów wazektomii, którzy poddali się zabiegowi, twierdzi, że ich życie erotyczne nabrało rumieńców. To dlatego, że partnerki mogły zrezygnować z hormonalnej antykoncepcji, która często odpowiada za spadek libido u kobiet.

 

Czy wazektomia ma skutki uboczne?

 

Zdarza się, że dochodzi do bóli, obrzęków i zapalenia w okolicach moszny. Niemniej takie przypadki są niezwykle rzadkie.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska