Czy hiszpańska mucha naprawdę działa?

2018-09-28
Czy hiszpańska mucha naprawdę działa?

Gdy pojawia się temat afrodyzjaków, często w jego kontekście pada określenie „hiszpańska mucha” – czym jednak ona właściwie jest i jakie jest jej działanie?

O różnego rodzaju produktach, które mają zbawienny wpływ na nasze libido i sprawność seksualną wspominaliśmy na naszej stronie niejednokrotnie – jeśli jeszcze nie wiecie, jakie są naturalne afrodyzjaki dla kobiet oraz które produkty są dobre na potencję, mocno zachęcamy do nadrobienia zaległości. W kontekście substancji działających korzystnie na popęd często pada określenie „hiszpańska mucha” – ale czym właściwie jest i czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Hiszpańska mucha – działanie

Zacznijmy od tego, że spożywanie tego afrodyzjaku nie polega na jedzeniu owadów w żadnej postaci. Mało tego – to, co nazywamy hiszpańską muchą, nie jest nawet muchą. To błędna nazwa żerującego na drzewach jesionu chrząszcza Lytta vesicatoria, a po polsku – pryszczel lekarski. Sam owad nie jest afrodyzjakiem – jest nim substancja, którą wydziela w momencie, gdy czuje się zagrożony. Mowa o kantarydynie.

Kantarydyna ma za zadanie odstraszyć naturalnych wrogów pryszczela lekarskiego, ale już dawno temu ludzie odkryli, że owa substancja ma inne, o wiele ciekawsze zastosowanie. W dużych dawkach jest niebezpieczne i może być użyta jako trucizna, ale w mniejszych może okazać się niezwykle pomocna. Nie oddziałuje co prawda na psychikę, ale podrażnia błony śluzowe i pobudza zakończenia nerwowe w obrębie układu moczowo-płciowego, co powoduje pobudzenie seksualne. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy – kantarydyna nie jest cudowną substancją, która spowoduje, że żadna kobieta nie będzie w stanie nam się oprzeć. Pożądany efekt można osiągnąć bowiem jedynie w sprzyjających warunkach – jeśli ktoś zupełnie nie ma ochoty na seks, to hiszpańska mucha nie sprawi, że nagle zamieni się w seksualnego tyranozaura.

Opinie lekarzy na temat hiszpańskiej muchy

Na temat działania hiszpańskiej muchy nie ma jednoznacznej opinii, co niejako sugeruje, że jest to preparat dość wątpliwy. Nie brakuje relacji entuzjastycznych, ale wiele osób twierdzi również, że po zażyciu kropel kompletnie nic się nie stało. Problem polega na tym, że wiele preparatów sprzedawanych jako hiszpańska mucha zawiera śladowe ilości kantarydyny, lub nie zawiera ich w ogóle. Jak już wcześniej wspominaliśmy, duża dawka tej substancji może okazać się niebezpieczna – bardzo wątpliwe jednak, by można było zrobić sobie krzywdę preparatami dostępnymi w sklepach. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi bowiem od 10 do 30 i więcej miligramów.

Hiszpańska mucha – skutki uboczne?

Podobnie jak w przypadku niemal każdego specyfiku, hiszpańska mucha może powodować niepożądane efekty uboczne. Kantarydyna wywołuje podrażnienie w obrębie układu moczowo-płciowego, zatem przedawkowanie jest niewskazane – może spowodować zapalenie dróg moczowych, a w przypadku uczulenia na tę substancję reakcję alergiczną. Jak jednak wspominaliśmy, hiszpańskie muchy oferowane w różnych sklepach mają w składzie tak małą ilość kantarydyny, że jej przedawkowanie jest mało realne.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska