Im częstszy seks, tym jesteś mądrzejszy!

2017-06-26
Im częstszy seks, tym jesteś mądrzejszy!

Dobra wiadomość dla wszystkich. Badacze odkryli kolejny powód, dla którego seks jest dobry dla zdrowia. I jak tu nie kochać nauki...

Z najnowszych badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Oxfordzie i uniwersytecie w Coventry wynika, że uprawianie seksu jest czymś więcej niż polepszaniem samopoczucia penisa. Seks jest naprawdę dobry dla mózgu. Tym bardziej, jeśli się starzejesz.

 

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie „The Journals of Gerontology, Series B: Pasychological and Social Sciences” naukowcy badali 73 osoby w wieku od 50 do 83 lat. Pytano je życie seksualne. Ponad połowa powiedziała, że uprawia seks kilka razy w miesiącu, 35 proc. raz w miesiącu, a pozostałe 13 proc. stwierdziło, że nigdy nie uprawia seksu.

 

Po zebraniu informacji o życiu seksualnym respondentów badacze oceniali funkcje mózgu uczestników z szeregiem zadań poznawczych i stwierdzili, że ci, którzy uprawiali seks stosunkowo często osiągali średnio o dwa punkty więcej w zadaniach od tych, którzy kochali się raz na miesiąc. Różnica między nimi, a tymi, którzy z różnych powodów nie uprawiają seksu, wyniosła aż cztery punkty.

 

Jeśli uważasz, że różnice między dwoma i czterema punktami wydają się małe i nieistotne, to mylisz się. W świecie badań klinicznych nawet niewielkie różnice mogą są warte uwagi, a w przypadku tego konkretnego badania nawet zdecydowanie. I to nie jest nasze zdanie, naukowcy stwierdzili, że dużo seksu jest dobre dla mózgu!

 

Wyniki wykazały, że seks ma ogromny wpływ na płynność werbalną, co oznacza, że ci, którzy go uprawiają więcej, są lepsi w takich sprawach, jak rozpoznawanie mowy. Osoby aktywne seksualnie uzyskały lepsze wyniki w testach wzrokowych, które obejmowały takie zadania, jak kopiowanie złożonych obrazów i rysowanie rzeczy z pamięci.

 

Naukowcy są już pewni, że istnieje związek między seksem, a intelektem. Upatrują go we wzroście hormonów i neuroprzekaźników, takich jak dopamina i oksytocyna. Ale szukają dalej, by wyjaśnić wszystko dokładnie.

 

W poprzednich badaniach stwierdzono, że seks jest tym lepszy, im starsza jest uprawiająca go regularnie osoba. Zatem nigdy (czytaj: nigdy) nie przestawajcie. Dla dobra mózgu oczywiście.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska