2017-07-03
Co ma seks do mycia zębów?

Niedbanie o zęby zmniejsza płodność, zaburza libido i powoduje problemy z erekcją.

 

Jesteście przekonani o tym, że mycie zębów, nitkowanie ich i regularne wizyty u dentysty można sobie odpuścić? A ryzykuje się co najwyżej nieświeży oddech? Jesteście w błędzie.

 

Niedbanie o zęby ma fatalny wpływ na zdrowie kobiet i mężczyzn. Wywołuje choroby serca i płuc, prowadzi do migren i wahań poziomu cukru we krwi (cukrzyca). Ale także dewastuje ludzką seksualność.

 

Zacznijmy od kobiet. Naukowcy z Australii Zachodniej odkryli, że kobiety w wieku rozrodczym z chorobą dziąseł musiały starać się średnio 7 miesięcy, by zajść w ciążę – to 2 miesiące dłużej niż u kobiet bez choroby dziąseł, które o ciążę starały się średnio 5 miesięcy. – W trakcie ciąży higiena zębów powinna być wzorcowa, a wszelkie wątpliwości zgłoszone dentyście. Podczas zapalenia dziąseł i przyzębia bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu ciężarnej, a stamtąd do płodu. To z kolei może powodować groźne komplikacje dla nienarodzonego dziecka i matki: większe ryzyko poronień, przedwczesnego porodu czy niskiej wagi urodzeniowej noworodka – ostrzega stomatolog.

 

U mężczyzn również sytuacja nie wygląda lepiej. Jak podaje „Journal of Sexual Medicine”, mężczyźni cierpiący na choroby przyzębia są trzykrotnie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Dzieje się tak na skutek chorób naczyń, które częściej występują o osób z zaawansowanymi infekcjami dziąseł. Szacuje się, że stany zapalne dziąseł są jedną z głównych przyczyn zaburzeń seksualnych – przede wszystkim u panów po 30. roku życia. W tej samej grupie, po włączeniu terapii periodontologicznej problem z potencją ustępuje po kilku miesiącach.

 

Także wniosek jest jeden. Po pierwsze: trzeba zapobiegać, czyli myć, szorować i chodzić do dentysty. Ale po drugie: można leczyć, jeśli chorobom się nie zapobiegło.

 

Foto: iStock

Źródło: Stankowscy & Białach Stomatologia

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska