Seks opóźnia proces starzenia

2017-07-13
Seks opóźnia proces starzenia

Wciąż wątpisz, że regularny seks ma zbawienny wpływ na twoje zdrowie? Porzuć wreszcie wątpliwości!

 

Współżycie to ćwiczenie fizyczne. Możesz zaprzeczać, ale tak właśnie jest. Przyspiesza tętno, rozszerza tętnice, uelastycznia mięśnie. Prawidłowo wykonywany jest jak bieganie, pływanie i jazda na rowerze razem wzięte.

 

Ale ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki seksowi, przynajmniej raz w tygodniu, człowiek starzeje się wolniej. Naukowcy (badania opublikowało pismo „Psychoneuroendocrinology”) wzięli pod lupę DNA kilkuset osób i przyjrzeli się długości telomerów. Są one wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia, ponieważ skracają się z wiekiem. „Im krótsze telomery, tym bardziej prawdopodobne jest rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej i przedwczesnej śmierci” - mówi Tomás Cabeza de Baca z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

 

Naukowcy oceniali ogólną satysfakcję z relacji między partnerami, poziom stresu i policzyli liczbę konfliktów, ale również zbliżeń fizycznych w ciągu tygodnia.

 

Nie było korelacji między długością telomerów, a poziomem satysfakcją z relacji. Za to ci, którzy deklarowali seks co najmniej raz w tygodniu, mieli znacznie dłuższe telomery, nawet po dopasowaniu wyników do czynników, które mogły je zaburzyć (duży stres i słaba jakość relacji).

 

Naukowcy przyznają, że badanie było niewielkie. To była obserwacja, która wymaga pogłębienia. Dopóki naukowcy nie wytłumaczą mechanizmu zjawisk w większym, kontrolowanym badaniu, najlepszą radą jest… uprawianie seksu tak często, jak to możliwe. Na pewno nikogo to nie zabije!

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska