Alarm: mamy coraz mniej spermy!

2017-07-27
Alarm: mamy coraz mniej spermy!

Naukowcy z Izraela alarmują: w społeczeństwach zachodnich ilość spermy maleje z dnia na dzień! Co gorsza, nie są pewni dlaczego tak się dzieje. Pozostałe kontynenty nie mają tego problemu.

Tygrys malajski czy zając bielak to nie jedyne gatunki zagrożone wyginięciem. Istnieje zagrożenie, że niedługo dołączą do nich... nasze poczciwe plemniki. Naukowcy dowodzą, że w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii z roku na rok jest ich coraz mniej i wcale nie wygląda na to, żeby ten trend miał się zatrzymać.

 

Dowodzi tego na łamach czasopisma naukowego „Human Reproduction Update” grupa uczonych skupionych wokół Uniwersytetu w Jerozolimie. Badacze porównali aż 185 wyników badań ilości spermy przeprowadzane z latach 1973-2011 i wyszło im, że każdego roku spada ona o średnio 1,4 proc.

 

Najstraszniejsze jest jednak to, że nie potrafią oni odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje! Uczeni mają oczywiście swoją hipotezę związaną z większym użyciem w społeczeństwach zachodnich kilku środków chemicznych, które właśnie w ten sposób wpływają na męski organizm, m.in. Bisfenolu A (BPA). Nie wiadomo jednak czy to cała prawda.

 

Pewne jest jednak, że alarm powinien wszczynać tylko Zachód – w Azji, Ameryce Południowej i Afryce nie zauważono podobnego problemu. Mamy go tylko my!

 

Hagai Levine, lider grupy uczonych, udzielił magazynowi „Popular Science” wywiadu, w którym twierdzi, że firmy farmaceutyczne powinny lepiej testować chemikalia, które wypuszczają na rynek, zwłaszcza pod kontem ich wpływu na ludzkie zdrowie. Także seksualne.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska