Spór kobiet o molestowanie: one same inaczej je rozumieją

2017-11-13
Spór kobiet o molestowanie: one same inaczej je rozumieją

Molestowanie seksualne jest różnie rozumiane w różnych krajach. O ile obnażanie się wszędzie zostaje uznanie za przekroczenie granicy, o tyle już patrzenie na biust nie wszędzie oburza. Gdzieniegdzie kobiety nie mają nic przeciwko temu.

Świat trzęsie się w posadach, po kolejnych oskarżeniach wielkich gwiazd o molestowanie seksualne. Po nich przyszła akcja #metoo (#jateż), która uświadomiła, że molestowanych i napastowanych kobiet jest więcej niż się wszystkim wydawało.

 

Zauważyć można także kontrakcję niektórych mężczyzn, publicystów, dziennikarzy, ale i zwykłych śmiertelników, którzy dają wyraz swojemu zmieszaniu publicznie lub w internecie. Rozumieją, że molestowanie jest fatalne, ale pytają publicznie o granice komplementowania, świntuszenia, pożądliwego spoglądania na kobiety.

 

No właśnie, mamy problem. Bo o ile pewne rzeczy są oczywiste, to inne już nie dla każdego, a właściwie każdej kobiety. Niemcy spytali Niemki, Brytyjki, Francuzki, Szwedki, Dunki, Finki i Norweżki, co jest dla nich molestowaniem seksualnym. Czasami mówiły jednym głosem, a czasami bardzo się między sobą różniły.

 

Respondenci zadali im 1 pytanie: „Które z poniższych zachowań traktuje pani jako seksualne molestowanie, jeśli jest ono zachowaniem mężczyzny wobec kobiety (z którymi tenże mężczyzna nie pozostaje w związku romantycznym, seksualnym albo w przyjaźni)?”.

 

A potem długa lista takich zachowań:

 

1. Kiedy mężczyzna próbuje sfotografować kobietę pod sukienką

2. Kiedy mężczyzna odsłania przed kobietą swoje genitalia

3. Kiedy mężczyzna nakłania kobietę do seksualnych zachowań

4. Kiedy mężczyzna łapie kobietę za pośladki/klepie ją po pupie

5. Kiedy mężczyzna na imprezie przytula się do kobiety podczas tańca

6. Kiedy mężczyzna obejmuje kobietę w talii

7. Kiedy mężczyzna opowiada kobiecie dowcipy o seksualnej treści

8. Kiedy mężczyzna spogląda kobiecie na biust

9. Kiedy mężczyzna gwiżdże na widok kobiety

10. Kiedy mężczyzna robi kobiecie bezpośrednie uwagi na temat jej atrakcyjności

11. Kiedy mężczyzna puszcza do kobiety oko

12. Kiedy mężczyzna pyta kobietę, czy nie wyszłaby razem z nim na miasto

 

No właśnie. I o ile czynności 1-4 uważane są przez kobiety za molestowanie, a czynności 8-12 nie są uważane za molestowanie (z pewnymi wyjątkami), to czynności 5-7 przez niektóre tak, a przez inne nie.

 

Niemki na przykład nie mają nic przeciwko przeciwko kładzeniu dłoni na talii i wgapianiu się w biust. Ale już Francuzki, Finki i Dunki jak najbardziej traktują te czynności jako molestowanie.

 

Podobnie jest z dowcipami i przytulaniem podczas tańca. Brytyjki dowcipów z aluzjami nienawidzą (ok. 70 proc.), a Niemki lubią (nie akceptuje tylko 30 proc.). Przytulanie w tańcu (przez obcego faceta) wkurza Norweżki, Finki i Francuzki, ale Niemki i Finki nie.

 

Szkoda, że w badaniu nie wzięły udział Polki. Możecie zapytacie dziewczyny, siostry, koleżanki, co dla nich jest, a co nie jest molestowaniem?

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska