Posiadacze tych typów osobowości częściej lądują w łóżku

2017-11-28
Posiadacze tych typów osobowości częściej lądują w łóżku

Każdy z nas jest inny. Jeden czuje się dobrze w tłumie, inny w samotności. Jeden gada jak najęty, drugiego przerażają publiczne wystąpienia. Jeden jest optymistą, drugi pesymistą. A zastanawialiście się, jakie typy osobowości uprawiają więcej seksu?

Ludzkich cech są tysiące i nie czas i miejsce, byśmy je tu wszystkie opisywali. Z grubsza wiadomo, a psychologowie od lat 90. zgodzili się, że osobowość opisuje się na podstawie 5 podstawowych cech. Są to ekstrawersja, ugodowość, sumienność, neurotyczność i otwartość na doświadczenia. To tzw. wielka piątka cech osobowości.

 

No właśnie, czy więcej seksu ma ekstrawertyk, czy introwertyk? Osoba kłótliwa, czy ugodowa? Neurotyk, czy ktoś umiejący racjonalnie wszystko sobie układać i odporny na steres?

 

Odpowiedź przynoszą badania opublikowane w „Journal of Research in Personality”. Po wielu latach badań naukowcy zgodzili się, że między cechami osobowości, a dobrym życiem seksualnym jest zależność.

 

I tak, ci, którzy są bardziej zgodni, mają więcej seksu. Z kolei ci, którzy mają niski poziom neurotyczności, mają zazwyczaj bardziej satysfakcjonujący seks. Innymi słowy, ci, którzy cenią sobie bycie lubianym przez innych, częściej uprawiają seks ze swoimi partnerami, podczas gdy ci, którzy nie są skłonni do zmartwień, zazdrości, niepokoju czy zmiany nastrojów mają bardziej satysfakcjonujący seks.

 

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przebadali 278 par, które dokumentowały swoje życie seksualne. Każda osoba prowadziła osobisty dziennik. Wszystkich 556 uczestników poproszono też o wzięcie udziały w teście na osobowość, badającym „wielką piątkę” cech.

 

Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że z życiem seksualnym związek mają dwie cechy osobowości: ugodowość i neurotyczność.

 

A wy, jacy jesteście w środku?

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska