Testy na dziewictwo w Uzbekistanie to fake news?

2017-11-28
Testy na dziewictwo w Uzbekistanie to fake news?

Jeden z azjatyckich portali podał informację, jakoby w Uzbekistanie młode dziewczęta były zmuszane do wizyt u ginekologa w celu sprawdzenia ich dziewictwa. Władze kraju zaprzeczają.

Władze Uzbekistanu postanowiły mocno zatroszczyć się o swoje obywatelki. Serwis Centralasia.org podaje, że uczennice szkół średnich i zasadniczych szkół zawodowych mają obowiązek odwiedzić ginekologa w celu sprawdzenia, czy nadal są dziewicami. Cytowany przez portal urzędnik administracji obwodu samarkandzkiego twierdzi, że ten zabieg jest podyktowany troską o zdrowie młodych dziewczyn. Jego zdaniem władze Uzbekistanu chcą w ten sposób zapobiegać samobójstwom wśród młodych kobiet, które decydują się na ten desperacki krok, aby uniknąć wstydu wynikającego ze straty dziewictwa lub zajścia w ciążę. Uczennice mają się z kolei skarżyć na to, że do wizyt są zmuszane przez dyrektorów szkół, a ich rezultaty nie są trzymane w tajemnicy.

 

Temat brzmi sensacyjnie, jednak prawdziwość owych doniesień jest dyskusyjna. Inny serwis twierdzi bowiem, że informacje rozpowszechniane przez niektóre media są całkowicie wyssane z palca. Powołując się informacje pochodzące od innego przedstawiciela administracji regionu samarkandzkiego twierdzi, że przeprowadzenie tego typu badań na tak wielką skalę jest po prostu niemożliwe, a lekarze nie mają prawa, aby prowadzić rejestr dziewic.

 

Uzbekistan jest krajem, w którym dużą wagę przywiązuje się do tradycji – dziewice mają o wiele większe szanse na znalezienie męża.

 

foto: VasilievaEkaterina / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska