Jaka jest idealna różnica wieku w związku?

2017-11-28
Jaka jest idealna różnica wieku w związku?

Wszystkiego nie da się określić w naukowy sposób. Ale warto próbować!

Na temat różnicy wieku w związku krąży wiele teorii i przekonać. Jedni twierdzą, że mężczyzna zawsze powinien być starszy od kobiety, inni próbują stworzyć matematyczny wzór na maksymalny odstęp pomiędzy urodzinami obu stron. A co na ten temat mówi nauka?

 

Odpowiednie badania na temat różnicy wieku w związkach postanowili przeprowadzić dwaj profesorowie z Emory University w Atlancie – Andrew Francis i Hugo Mallon, którzy do współpracy zaprosili Randalla Olsena z Uniwersytetu Stanowego Michigan. Aby sprawdzić zależność pomiędzy różnicą wieku w związkach a ich trwałością przeanalizowali historie życiowe 3 tysięcy ludzi.

 

Okazało się, że związki, w których różnica wieku pomiędzy partnerami jest duża, mają o wiele mniejsze szanse na przetrwanie. Małżeństwa, w których różnica wieku pomiędzy partnerami wynosi 10 lat w 39% przypadków kończą się rozwodem. W przypadku różnicy 20 lat prawdopodobieństwo wzrasta do 95%.

 

Jaką różnicę wieku powinniśmy zatem brać pod uwagę w kontekście udanego związku? Jeśli wierzyć naukowcom, najmniejsze ryzyko rozwodu występuje wówczas, gdy okres pomiędzy urodzinami mężczyzny i kobiety jest nie dłuższy niż dwanaście miesięcy – rozwodami kończy się zaledwie 3% takich małżeństw.

 

Sama różnica wieku nie jest jednak oczywiście jedynym powodem trwałości związków. Ludzie w podobnym wieku częściej decydują się na dzieci, które w całym procesie odgrywają ogromną rolę – o 76% zmniejszają szanse na rozwód.


foto: Halfpoint / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska