Nowy zaskakujący powód zdrady

2018-01-12
Nowy zaskakujący powód zdrady

Jeśli wydawało wam się, że o zdradzie napisano już wszystko, jesteście w błędzie. Są nowe powody, dla których zdradzamy.

 

Z grubsza wiadomo dlaczego zdradzamy i dlaczego kobiety zdradzają nas. Podstawowe powody to niezadowolenie ze związku, niedopasowanie seksualne, zmęczenie relacją. Są też tacy, którzy szukają genu zdrady (tutaj możecie przeczytać, że idzie im całkiem nieźle).

 

Ale nie wolno generalizować. Na przykład wg dr Davida Bussa z University of Texas, mężczyźni i kobiety zdradzają z innych powodów. Nas pociąga przygoda i seksualne zadowolenia. Brakuje nam czegoś w stałym związku, w związku z tym decydujemy się na skok w bok. Równie ważnym determinantem jest atawistyczna chęć zdobywania.

 

Z kolei kobiety mszczą się na partnerach. To zemsta jest katalizatorem ich działań. Ale nie mszczą się za zdradę, tylko za niedobory. Nie dostają od partnerów tego, na czym im zależy – a to głównie uwaga, miłość, zaangażowanie – więc próbują uzupełnić deficyt poza związkiem.

 

Jednak w „Journal of Sex Research” odkryto kolejny powód zdrady, którym jest brak poczucia bezpieczeństwa. Dotyczy on zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a wynika najczęściej z problemów z dzieciństwa.

 

O co chodzi? Osoba zdradzająca nie czuje się pewnie w związku, nie dowierza w zapewnienia o wierności i miłości, wypowiadane przez swojego partnera. Podświadomie uważa, że to wszystko niemożliwe. Jest niepewna i tej pewności nie może nabrać. W związku z tym szuka „kół ratunkowych”. Angażuje się w ciągle to nowe relacje, z których część kończy się albo w łóżku, albo dłuższym romansem.

 

Poczucia braku bezpieczeństwa, bardzo często irracjonalnego, nie da się samemu zlikwidować. To raczej problem, z którym należałoby się udać do psychologa. Sprawa tkwi bowiem najczęściej głęboko wewnątrz człowieka i ma źródło w przeszłości.

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska