Faceci będą mogli lepiej zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą

2018-03-20
Faceci będą mogli lepiej zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą

Ważny krok ku równouprawnieniu.

Tabletki antykoncepcyjne to wspaniały, choć niepozbawiony wad wynalazek, którego wspaniałością do tej pory cieszyć mogły się jedynie kobiety. Nam, mężczyznom, wielokrotnie obiecywano wyrównanie szans w tym zakresie, tym razem jednak na horyzoncie pojawiło się rozwiązanie, które realnie przybliża nas do osiągnięcia swobody i porzucenia krępujących wyobraźnię prezerwatyw.

Tajny składnik - dimetandrolon undekanianu

Pomóc ma w tym dimetandrolon undekanianu (DMAU), zawierający w sobie kombinację testosteronu, progestagenów i innych hormonów. Nadzorowany przez Stephanie Page z Uniwersytetu w Waszyngtonie projekt pigułki został zaprezentowany w czasie konferencji Endocrine Society w Chicago.

Choć projekt znajduje się wciąż we wstępnej fazie, to przeprowadzone na grupie 100 ochotników badania okazały się obiecujące, a zagrożenie dla bezpieczeństwa – znikome.

Badania nad podobnymi rozwiązaniami dla mężczyzn prowadzi obecnie wiele ośrodków w Stanach Zjednoczonych, a projekty obejmują m.in. zastrzyki i specjalne żele, jak Vasalgel czy Echo-V Hydrogel.

Skutki uboczne antykoncepcji dla mężczyzn

Jest tylko jedno ale – większość podobnych rozwiązań bazuje na obniżaniu poziomu produkcji testosteronu, co może powodować spadek libido, tycie i depresję. I choć pracujący nad DMAU naukowcy przekonują, że skutki uboczne wywołane zażyciem pigułki udało się zniwelować, to jesteśmy sceptyczni, bo wykorzystanie braku pociągu seksualnego jako najskuteczniejszego środka antykoncepcyjnego ma dłuższą historię, niż sięgające lat 70. badania nad pigułką hormonalną dla mężczyzn. A o tym, że to mało satysfakcjonujące rozwiązanie, nikogo z naszych czytelników nie trzeba przekonywać.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska