Czy istnieją genetyczni zdrajcy?

2018-04-13
Czy istnieją genetyczni zdrajcy?

Dlaczego jedni faceci zdradzają, a drudzy nie? Naukowcy głowią się nad tym od lat. Jedna z możliwych odpowiedzi jest taka, że… niektórzy tak po prostu mają! Że zdradzają, bo takie mają geny.

Psychologowie powiedzą, że przyczyn zdrady jest tak wiele, jak ludzi. Zdradzamy, bo mamy biologiczną potrzebę rozprzestrzenia swoich genów. Albo dlatego, że mamy wysokie libido, a naszych zainteresowań nie podziela partnerka. W opinii naukowców mężczyzn pociąga też przygoda i seksualne zadowolenie. Poszukujemy nowości i odskoczni od problemów (stwarzając sobie zresztą nowe). Część z nas zdradza, bo „tak wyszło”, bo ma poluzowane liberalnym wychowaniem hamulce moralne (to też jedna z hipotez, potwierdzona naukowymi dowodami, że osoby z liberalnych domów zdradzają częściej niż te z konserwatywnych) albo dlatego, że ma dość partnerki, ale nie dość odwagi (i możliwości), żeby ją opuścić.

Zdrada we krwi

Tylko dlaczego jedno zdradzają, decydując się na podjęcie ryzyka (bo to zawsze jest ogromne ryzyko), a drudzy nie? Może przyczyna tkwi w genach? Może są genetyczni zdrajcy, czyli ludzie, którzy „tak po prostu mają, że zdradzają”? Wszystko wskazuje na to, że tak, a dowodzą tego badania z co najmniej dwóch źródeł.

Badania genetyczne przeprowadził szwedzki naukowiec Hasse Walum. Od lat analizuje on kod genetyczny setek ochotników. Pod lupę wziął wyniki testów przeprowadzonych na 552 mężczyznach. Najpierw zrobił im badania genetyczne, potem szczegółowe wywiady dotyczące życia i pożycia. Odsiał zdrajców od wiernych, a tę wiedzę nałożył właśnie na ich DNA.

Gen niewierności

Okazało się, że wierni nie mieli jednego genu, który nazywa się allele 334. Z kolei niewierni, którzy dopuścili się zdrady, jak najbardziej mieli go w pakiecie. Być może, skoro istnieje gen uzależnień, istnieje też gen niewierności.

Z kolei inni naukowcy, również Szwedzi, z Karolinska Institutet w Sztokholmie badali bliźniaki (kilkaset par). Ważna była dla nich wazopresyna, a konkretnie gen odpowiedzialny za jej wytwarzanie. Wazopresyna to hormon, dzięki któremu czujemy przyjemność.

Sprawa hormonów

Okazało się, że osoby, które mają zmieniony gen odpowiedzialny za wytwarzanie wazopresyny, mają dużo więcej kłopotów małżeńskich, rzadziej się żenią, a jeśli już się żenią, to częściej trafiają im się skoki w bok.

Genetyczne wytłumaczenie skłonności do zdrady jest więc jak najbardziej potwierdzone. Tak jak genetyczne wytłumaczenie skłonności do uzależnień.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska