Seks przed sportem działa dobrze!

2018-06-25
Seks przed sportem działa dobrze!

Odwieczny dylemat, czy przed siłownią można to robić, czy lepiej jednak później, wreszcie znalazł rozwiązanie.

Sportowcy, żołnierze, wojownicy – wszyscy szukali sposobów na poprawę swoich osiągnięć, żeby można było dalej rzucić włócznią, by doścignąć mamuta. Nawet w epoce kamienia łupanego w jaskiniach żyli pewnie jacyś prymitywni łowcy, którzy nie sypiali ze swoimi kobietami przed polowaniem, bo to mogło ich kosztować zbyt dużo energii.

Okazuje się jednak, że ci dawni sportowcy, łowcy i wojownicy (i inni „mądrzy” ludzie) prawdopodobnie byli w błędzie. Okradali siebie i kolejne pokolenia młodszych i sprawniejszych mężczyzn z bezmiaru szczęścia, czyli seksu. Właśnie pod pozorem zachowania energii. Robią to zresztą do dziś, np. trenerzy, którzy zalecają seksualną wstrzemięźliwość przed sportem.

Seks dobry na zdrowie

Men’s Health donosi o badaniu przeprowadzonym przez naukowców z California State University. Wzięło w nim udział 12 mężczyzn, których poddano testom na dobę po seksualnej nocy lub po wstrzemięźliwości od sypialni.

Jak wyniki? „Seks nie miał wpływu na zdolność mężczyzn do wykonywania treningu siłowego” - orzekli naukowcy. Pięć zestawów ćwiczeń wykazało, że równie sprawnie radzili sobie napaleni, co abstynenci. Dr Todd Astorino, szef zespołu badaczy doszedł do niosku, że „seks nie osłabia siły mięśniowej, gdy pracę na siłowni wykonuje się w czasie dłuższym niż 12 godzin od łóżkowych harców”.

Król testosteron

Kluczem okazuje się testosteron. Aktywność seksualna wpływa bezpośrednio na poziom tego hormonu, więc każdy jego wzrost wywołuje zarówno poprawę nastroju, jak i poprawę wydajności.

Dr Astorino stwierdził jednak, że wyczynowi sportowcy nie powinni uprawiać przed najważniejszymi zawodami długiego i wyczerpującego fizycznie seksu. Chodzi o czas. Wszelkie tego typu zabawy wykonywane bezpośrednio przed ekstremalnym wysiłkiem mogą zaburzać koordynację mięśniową.

Ale na co dzień, dla amatorów, seks przed siłownią raczej wzmacnia niż osłabia mięśnie.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska