Dlaczego tak bardzo kochamy piersi?

Dlaczego tak bardzo kochamy piersi?

Nauka najlepiej odpowiada na odwieczne pytanie: dlaczego mamy tak wielką słabość do kobiecych piersi? Odpowiedź sięga prehistorii.

Piersi – temat rzeka. Lubimy na nie patrzeć, lubimy ich dotykać. Istnieje nawet światowy Dzień Łapania za Biust. Ale czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Jeśli się bliżej zastanowić to wydaje się to trochę dziwne, prawda? Słabość do genitaliów łatwo wytłumaczyć – w prostej linii chodzi przecież o pęd do przedłużenia gatunku. A piersi? Dlaczego nam się podobają? Naukowcy są w posiadaniu najlepszej odpowiedzi na to pytanie. A właściwie najlepszych, bo odpowiedzi są trzy.

Pierwszy powód:

Piersi podobają nam się z tego samego powodu, co kobiece tyłki. Są oznaką młodości i płodności. Tylko dlaczego właśnie tak je postrzegamy? Odpowiedź przynosi nam ewolucja. Chodzi o estrogen – najważniejszy kobiecy hormon. Jego duże stężenie powoduje odkładanie się tłuszczu w biodrach i piersiach. Według teorii ewolucji to właśnie kobiety z wydatnymi piersiami i biodrami mają największe szanse zainteresować najsilniejszych mężczyzn.

Drugi powód:

Tutaj jest jeszcze ciekawiej. Chodzi bowiem nie tyle o dobór naturalny co o... sentyment. Kiedy matka karmi piersią dziecko – wytwarza się między nimi bardzo silna więź, która ma sprawić, że dziecko, będzie chciało pić mleko, a matka nie odrzuci dziecka. Jest za to odpowiedzialny specjalny hormon – oksytocyna, znany także jako „hormon przytulania”. Zasilana tym hormonem więź pomiędzy tobą, a piersiami nie znika tak łatwo! Z tą tylko różnicą, że w późniejszym życiu nie chodzi o piersi matki...

Trzeci powód:

Niektórzy naukowcy uważają też, że kochamy piersi, bo są one jedną z naszych cech gatunkowych. Czyli innymi słowy: czynią nas człowiekiem. Warto zauważyć, że człowiek jest jedynym gatunkiem ssaka, którego samica jest obdarzona większymi piersiami przez całe życie. U innych ssaków rosną one nie w okresie dojrzewania, ale jedynie na czas karmienia.

Właśnie tak nauka patrzy na naszą skłonność do kształtnych piersi. Cóż, wypada tylko cieszyć się, że obdarzyła nas ona tą przyjemnością.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska