Cipka nieużywana… zanika

2018-11-06
Cipka nieużywana… zanika

To brzmi jak dowcip, ale jest prawdą. Dajcie ten tekst do przeczytania wszystkim dziewczynom, swoim, przyjaciółkom, siostrom. Brak seksu ma fatalne następstwa.

Dowcip z brodą, o tym, że nieużywane narządy zanikają, ma w sobie sporo prawdy. Tylko że nie dotyczy nas, ale kobiet. I dotyczy seksu.

Okazuje się, że cipka, której właścicielka nie uprawia seksu, narażona jest na atrofię, zanik. Nie wygląda ona tak, jakbyśmy sobie to wyobrażali, czyli cipka nie zanika dosłownie. Ale jej funkcje zostają zredukowane, a następnie uśpione.

Żeby to wyjaśnić, musimy zagłębić się do wnętrza cipki, co może być zresztą bardziej przyjemnego niż taka właśnie perspektywa. Otóż pochwa składa się ze ścianek, elastycznych i rozciągliwych, które produkują wilgoć. „Przygnębiona” cipka, czyli taka nieużywana, może skutkować atrofią.

To stan postępujący. Co ciekawe, narażone są niego nie tylko kobiety starsze, po menopauzie, ale także młodsze. Te pierwsze bardziej, te drugie mniej, ale jednak. „Zanik pochwy” wynika to z faktu, że organizm kobiety, która nie uprawia seksu, produkuje mniej estrogenu niż normalnie, a to ma bezpośredni wpływ na zachowanie się ścian pochwy. Pierwsze typowe objawy to pieczenie, swędzenie i trudności z oddawaniem moczu. Po miesiącach czy latach następuje ból podczas seksu.

Trzeba walczyć

Czy da się temu zapobiec? Terapeuci przekonują, że tak i to w dość prosty sposób. Kluczem są ćwiczenia, czyli uprawianie seksu. Louise Mazanti, londyńska terapeutka seksualna, mówi: „Bardzo ważne jest, aby kobiety miały zdrowe życie seksualne z partnerem lub same ze sobą. Moje pacjentki mówią: „Nie mam życia seksualnego, ponieważ nie mam partnera”. To żadne usprawiedliwienie. Kobiety muszą wówczas masować się i dotykać używając palców i gadżetów erotycznych”.

Specjaliści dodają, ze atrofia pochwy jest dolegliwością fizyczną, która ma jednak skutki psychiczne. U kobiet nie uprawiających seksu, nie szczytujących i spychających tę sferę na plan dalszy, spada samoocena, narastają problemy, postępuje nerwowość i drażliwość, skończyć się to może depresją.

Do łóżka!

Zdanie wypowiedziane w „Seksmisji”: „Sfiksowałyście boście chłopa dawno nie miały” jest oczywiście nadużyciem (bo przecież część kobiet to lesbijki, chłop nie jest więc konieczny). Ale zawiera w sobie podstawową prawdę: bez seksu (z „chłopem”, „babą”, sama ze sobą) zdrowia nie będzie, ani fizycznego, ani psychicznego.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska