Kochaj się do końca życia, będziesz mądrzejszy

2016-09-02
Kochaj się do końca życia, będziesz mądrzejszy

Każdy z nas wie, że seks poprawia kondycję. Wielu słusznie przypuszcza, że prawdopodobnie także samopoczucie. Ale żeby seks sprawiał, że stajemy się bystrzejsi? Najnowsze badania właśnie na to wskazują.

Autorami badań są naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Coventry. Za cel postanowili sobie udowodnić tezę, że seks wspomaga dojrzałych i starszych, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Nie fizycznie, ale psychicznie właśnie.

 

Naukowcy zebrali więc prawie 7 tysięcy mężczyzn i kobiet w wieku 50-89 lat. Przeprowadzili z nimi szczegółowe wywiady na temat częstotliwości współżycia. Okazało się, że część wciąż prowadziła udane i aktywne życie seksualne, podczas gdy inni zdążyli już zapomnieć, że coś takiego jak seks w ogóle istnieje. Wyniki skrupulatnie zapisano, by posłużyły późniejszej analizie.

A potem, jak to naukowcy, poddali badanych seniorów testom. Pierwszy polegał na zapamiętywaniu słów, drugi – liczb. Okazało się, że wyniki okazały się pasujące do tezy. Im więcej seksu, tym lepsza pamięć i szybsze kojarzenie.

 

Mężczyźni, którzy mimo wieku regularnie uprawiali seks, zapamiętali słowa o 23 proc. skuteczniej od tych, którzy byli seksualnymi abstynentami. W zapamiętywaniu liczb byli zaś o 3 proc. lepsi. Także aktywne w łóżku kobiety okazały się lepsze w testach. W tym słownym panie regularnie uprawiające miłość miały wyniki o 14 proc. lepsze, a w liczbowym o 2 proc. Przy czym, to ważne: im więcej seksu, tym wyniki okazywały się lepsze.

 

Komentujący dla „Daily Mail” wyniki badań naukowiec z uniwersytetu w Coventry powiedział, że odpowiadają za nie hormony. Podczas seksu wydzielana jest dopamina i oksytocyna. Nie tylko rozluźniają i wzmagają one przyjemność. Działają także na pamięć: wspomagają ją i uelastyczniają. W starszym wieku pomagają po prostu „ćwiczyć” mózg.

 

Seks nie tylko wysmukla ciało, ale także ożywia umysł. No i przeciwdziała chorobom typowym dla starszego wieku, w tym chorobie Alzheimera.

 

Zdjęcie: iStock


Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska