Którzy są atrakcyjniejsi: prawicowcy czy lewicowcy?

2019-05-21
Którzy są atrakcyjniejsi: prawicowcy czy lewicowcy?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy poglądy polityczne są w jakikolwiek sposób powiązane z urodą, to nauka dostarcza odpowiedzi. Tak, są. Prawicowcy są przystojniejsi od lewicowców.

Badania zostały przeprowadzone aż na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Dowodzą, że prawicowi, konserwatywni politycy są postrzegani jako zdecydowanie bardziej atrakcyjni niż ci o liberalnych i socjal-liberalnych przekonaniach. Wygląd jednych i drugich ma duży wpływ na podejmowane przez wyborców decyzje.

 

To stare czasy, ale debata John F. Kennedy kontra Richard M. Nixon zmieniła losy świata. Liberalny Kennedy (czyli w amerykańskim rozumieniu będący po lewej stronie) rozniósł w pył spiętego konserwatystę Nixona (czyli prawicowca). I został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Dziś wiadomo, że Kennedy zawdzięczał swoje zwycięstwo w debacie właśnie wyglądowi, temu, że był przystojniejszy, więcej się uśmiechał i nie pocił. Nixon był spięty i skupiony, telewizja okazała się jego piętą Achillesa. Dowód? Ta sama debata była transmitowana przez radio. I wśród tych, którzy słuchali radia, większość przyznała palmę pierwszeństwa Nixonowi, nie Kennedy'emu.

 

Czy demokrata wygrał z republikaninem, bo był młodszy i atrakcyjniejszy? Tak. Ale nie zawsze lewicowcy są tak postrzegani. I wcale nie zawsze za atrakcyjniejszych uważani są młodsi. Naukowcy z Research Institute of Industrial Economics i CESifo zbadali postrzeganie polityków o prawicowych i lewicowych poglądach na trzech kontynentach. Respondentom pokazywano zdjęcia kandydatów do amerykańskiego Senatu i na stanowiska gubernatorskie, do australijskiej Izby Reprezentantów i do Parlamentu Europejskiego. Skala oceny była 5-stopniowa (1 – bardzo nieatrakcyjny, 5 – bardzo atrakcyjny).

 

Na wszystkich trzech kontynentach zwyciężyli prawicowcy. Okazali się dużo atrakcyjniejsi, we wszystkich grupach wiekowych i społecznych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

 

Dlaczego? Badacze nie mają gotowego wyjaśnienia, a jedynie stawiają hipotezy. Jedna z nich jest taka, że konserwatyści są zwykle zamożniejsi. To ludzie sukcesu, a sukces w biznesie sprawia, że jego udziałowcy postrzegani są jako atrakcyjniejsi.

 

P.S. Na potrzeby badania założono, że amerykańscy Republikanie to prawica, a Demokraci to lewica, co oczywiście nie pasuje do naszego, europejskiego podziału, bo nie uwzględnia socjaldemokratów, socjalistów, narodowców, chadeków i całej masy przedstawicieli innych opcji.

 

Fot. Colleen Hayes/HBO

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska