Porozmawiaj z nią o seksie!

2016-09-21
Porozmawiaj z nią o seksie!

Jeśli czegoś brakuje nam w związku, to przede wszystkim rozmowy: o tym czego chcemy, jakie mamy problemy i co warto byłoby zmienić. Połowa par w Polsce nie rozmawia o seksie w związku. Z tego rodzą się ogromne problemy, które potrafią nawet zniszczyć relację, którą można byłoby naprawić.

 

Dla 58 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet rozmowa o seksie jest naturalna, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gedeon Richter. To i tak bardzo duży postęp: w latach 90 ubiegłego wieku robiło to zaledwie ok. 30 proc. par. Jednocześnie wszyscy pozostali unikają rozmów o sprawach łóżkowych: bądź to ze względu na skrępowanie (mniej więcej co piąty badany), bądź dlatego, że nie widzi takiej potrzeby.

 

- Wciąż jeszcze dla niektórych par seks jest tematem tabu. Niestety unikanie rozmów o potrzebach seksualnych i oczekiwaniach w związku, może znacząco zaburzać komunikację między partnerami, prowadzić do rozpadu więzi, a w konsekwencji nawet to rozpadu związku. Dlatego jeżeli widzimy jakiś problem lub chcielibyśmy zmienić coś w naszej relacji, nie bójmy się szczerze i otwarcie porozmawiać o tym z partnerem. Jeżeli raz przezwyciężymy zawstydzenie, kolejne rozmowy przyjdą nam z większą łatwością - radzi Małgorzata Ohme.

 

Brak rozmów prowadzi do nieporozumień i późniejszych konfliktów. A tematów jest całkiem sporo. Chociażby kwestia libido. 46 proc. mężczyzn twierdzi, że kobiety mają mniejszą ochotę na seks. Gdy pytane są o to panie, twierdzących odpowiedzi jest już tylko 33 proc.

 

Główne tematy przeszkadzające nam w łóżku to zmęczenie i natłok obowiązków (50 proc.), stres w pracy i domu (46 proc.) i konflikty pozałóżkowe (37 proc.). Właśnie o nich nie rozmawiamy, co nierzadko kończy się na sali sądowej albo angażowaniem w inne związki (chodzi o zdrady).

 

Brak chęci do rozmowy o sprawach łóżkowych jest tym bardziej szokujący, że Polki i Polacy dość zgodnie przyznają, że seks jest dla nas ważny lub bardzo ważny. Dokładniej rzecz biorąc: ważny dla 55,1 proc. kobiet i 48,6 mężczyzn oraz bardzo ważny dla 28,5 proc. kobiet i 30,7 proc. mężczyzn.

 

Skoro tak, to może jednak warto rozmawiać?

 

Foto: iStock

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska