Jesteś ściemniaczem? Brawo ty!

2016-10-17
Jesteś ściemniaczem? Brawo ty!

Kobiety narzekają, że kłamiemy zawsze i wszędzie. Zwłaszcza kreując swój wizerunek na portalach społecznościowych i w ogóle w sieci. Tymczasem to naturalne, a kłamanie wpisane jest nie tylko w życie mężczyzn, ale samców w ogóle. Badania nie pozostawiają wątpliwości.

 

Ściemniamy. Na Facebooku umieszczamy stare zdjęcia, Tinder i inne aplikacje randkowe traktujemy bardzo dowolnie. Zdjęcia pokazujące nas w najkorzystniejszych czasach, pełne samouwielbienia opisy. Pokazujemy się z pięknymi ludźmi, jemy w najlepszych restauracjach, jesteśmy VIP-ami na koncertach i imprezach. Potem, jak przychodzi co do czego, okazuje się, że nie jesteśmy ani tak śliczni, ani tak ważni, jak próbujemy sugerować. Badane przez Tindera kobiety twierdzą, że to główny problem: zderzenie w realu z nieprawdziwymi informacjami z sieci.

 

Tymczasem naukowcy twierdzą, że kreowanie fałszywego wizerunku w sieci jest kontynuacją tego co robiliśmy od zawsze, jako płeć. Co więcej, to samo robią kobiety, malując się, używając staników push-up powiększających optycznie biust i szpilek, sugerujących, że są wyższe. Nasze udawanie, ściemnianie, ma na celu zwiększenie szans reprodukcyjnych. Oszukiwanie w sieci jest częścią oszukiwania w ogóle.

 

Nie tylko człowiek jest notorycznym kłamcą. W przyrodzie są miliony przykładów, że gatunki męskie zmieniają się na chwilę, by „zaimponować” żeńskim. To zaimponowanie ma na celu tak naprawdę wprowadzenie w błąd, kłamanie.

 

Niektóre gatunki małych ryb, u których samce są większe niż samice, potrafią zmieniać swój rozmiar. Na pewien czas „skracają się”, zmieniają ubarwienie i zachowanie. Kiedy już zdezorientowane samice dopuszczą je do siebie, męskie rybki polewają mleczem złożoną przez nie ikrę. Po wszystkim wracają do swojego rozmiaru i zachowań. Geny zostały przekazane, nie ma potrzeby więcej ściemniać.

 

Z kolei niektóre gatunki pająków obdarowują partnerki. Z pajęczyny tworzą rodzaj kokonów. Wyglądają one identycznie, jak kokony ze złapanymi owadami. Tyle tylko, że są puste, w środku nic nie ma. Samice rozpakowują „prezenty”, a w tym czasie samce z nimi kopulują. Kiedy orientują się, że zostały nabrane jest za późno, bilogiczny mechanizm został już puszczony w ruch.

 

Nawet rośliny kłamią. Niektóre gatunki orchidei potrafią wytwarzać zapach podobny do pszczół rodzaju żeńskiego. Pszczoły-samce kopulują z kwiatami, zapominają o swoich partnerkach. Robią to, co mają zrobić, a wówczas zapach znika. Takich przykładów są w naturze miliony. Pokonywanie męskich przeciwników, walki samców o samice, to jedna część rywalizacji o przekazanie genów. Druga to oszukiwanie samic, wprowadzanie ich w błąd.

 

Według naukowców ściemnianie w sieci jest kontynuacją ściemniania jako takiego. Zatem: nie wahajcie się i nie róbcie sobie wyrzutów. Nie jesteście sami.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska